Letos v létě neevidují horští záchranáři na Šumavě žádný smrtelný úraz, stejně jako loni ve stejnou dobu. Ve třech případech resuscitovali muže se zástavou srdce - lesního a stavebního dělníka a jednoho německého cyklistu.
Až 60 procent letních úrazů na Šumavě představují podle Janďury úrazy cyklistů ve volném terénu, další úrazy mají cyklisté v bikeparcích na Špičáku a v Kramolíně.
„Zásahů je letos zhruba o 100 méně, loni jsme jich tou dobou měli už přes 350. Je to dané tím, že celý červen propršel a návštěvnost byla minimální,“ konstatoval náčelník šumavské horské služby. Méně úrazů se letos stalo také na velkých sportovních akcích. Cyklistický závod Král Šumavy se tentokrát jel ve špatném a deštivém počasí, takže lidé jeli pomalu a opatrně. Bez vážného úrazu se obešel i evropský pohár ve sjezdu horských kol na Špičáku.
Na menší počet úrazů a zásahů horské služby má podle Janďury v tomto roce vliv i doba, kdy přicházejí bouře. Letos je to většinou pozdě odpoledne nebo v noci, kdy už turisté na kopcích nejsou. „Loni během července byly v odpoledních hodinách rychlé letní bouřky, kdy jsme transportovali dost lidí, kteří byli nevhodně vybavení. Když se náhle ochladilo, přišlo krupobití a děti nebo i starší lidé byli potlučení od krup,“ popsal.
Horští záchranáři na Šumavě vyrazili letos v létě do terénu na tři krátké pátrací akce, vždy s dobrým koncem. V květnu hledali vodáka v Pěkné u Vltavy, v polovině června pátrali po třech malých dětech a v druhé polovině července v okolí Špičáku a Čertova jezera po dvanáctiletém dítěti. Všechna tři pátrání trvala dohromady 3,5 hodiny a záchranáři při nich najezdili 149 kilometrů.
Členové horské služby v špatně dostupném terénu a s větší dojezdovou dobou záchranné služby fungují jako takzvaní first respondeři. Vyjíždějí nejen k úrazům turistů, ale i ke zdravotním kolapsům obyvatel, dělníků a rekreantů, k nimž se dostanou podstatně dřív než sanitka, často během několika minut. Používají například automatické defibrilátory.
Nyní se jim díky stodesetitisícové dotaci Jihočeského kraje podařilo dovybavit stanice oxymetry, tonometry, fonendoskopy, kyslíkovými sety a defibrilátory. „Teď je předjednávána s Plzeňským krajem další dotace ve výši zhruba 200.000 na dovybavení zdravotnickým materiálem, aby vybavení bylo jednotné po celé Šumavě,“ dodal Janďura.