a kvůli tomu muselo dojít k zavedení regulačních poplatků. „‚Na vyšetření je posílá a léky jim předepisuje lékař,“ řekl Mrázek.
Podpořil ho i stínový ministr zdravotnictví David Rath, který řekl, že „by nebyl problém případnou ústavní stížnost podat“.
Rath: poplatky jsou asociální
Podle Ratha poplatky jsou asociální a ČSSD je v parlamentu nepodpoří. „Dopadají zejména na rodiny s dětmi a důchodce a těm nejsou nijak kompenzovány.“
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek odmítl jejich asociálnost, ale potvrdil, že z jejich placení nebudou výjimky. (Nebudou je platit pouze děti do tří let věku – pozn. red.) Náměstek Julínka Pavel Hroboň uvedl, že poplatky už měly být zavedeny dávno a bylo „chybou ODS, že je nezavedla ihned. Cílem je omezit nadužívání péče. Chodíme k lékaři v průměru 13krát za rok, a to je nejvíc v Evropě“.
S poplatky souhlasil známý chirurg, profesor Pavel Pafko z motolské nemocnice, i předseda onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček z Brna. Oběma ale vadí forma, jakou se mají vybírat, tedy v ordinacích z ruky do ruky.
Julínek poplatky obhajoval, i když v televizním šotu se ukázalo, že je nechtějí ani lékaři. Sám prezident České lékařské komory Milan Kubek je označil za nedůstojné, protože by lékaři vybírali „euro stejně jako toaletářka na pařížském nádraží“. Administrativa spojená s poplatkem by je navíc prý zatížila.
„Pokud lékař má 45 pacientů denně a poplatku věnuje vždy jen dvě minuty, zabere mu to hodinu a půl, kterou by mohl věnovat pacientům,“ uvedl Kubek.
Podle návrhu ministerstva zdravotnictví se má platit 30 Kč za návštěvu lékaře a za lék na receptu, 60 Kč za den v nemocnici a 90 Kč za pohotovost. Limit doplatků za léky a poplatků u pacienta má být 5000 Kč ročně. Nad něj by pojišťovny pacientům peníze vracely. Do limitu se ale nemají počítat poplatky za hospitalizaci v nemocnici a za pohotovost. Ministr Julínek v televizní besedě, která trvala tři hodiny, oznámil, že asi za 14 dnů představí komisi expertů a zástupců parlamentních stran, která by připravila zásadní reformu financování zdravotnictví. Pokud dojde ke shodě, pak by tato reforma mohla platit asi od roku 2010.
„Na financování zdravotnictví je nutná politická shoda,“ uvedl Julínek.
Právo