„Navýšení úhrad není v souladu s finančními možnostmi systému veřejného zdravotního pojištění v roce 2012. Například v ústavní péči přinese navržený způsob úhrady nárůst nákladů zhruba o deset procent, což je neúnosné,“ uvádí prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.
„Jak strana poskytovatelů péče, tak strana jejích plátců mají poměrně hraniční postoje. Ministerstvo se snaží najít mezi oběma stranami kompromisní řešení,“ řekl ČTK k prohlášení pojišťoven mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.
Zaměstnanecké pojišťovny na rozdíl od Všeobecné zdravotní pojišťovny nemohou spoléhat na garanci státu, který mnohamiliardové propady největší pojišťovny dosud vždy pokryl.
Návrh vyhlášky není podle Gajdáčka ani v souladu s předpokládanou restrukturalizací akutní péče. Nemocnice by měly v následujících letech měly zrušit až 10.000 akutních lůžek, část z nich přeměnit na lůžka následné a dlouhodobé péče. Navyšování úhrad podle vyhlášky ale není podle Gajdáčka nijak vázáno na konkrétní smluvní vztah, takže nevytváří motivaci nemocnic pro efektivní hospodaření.