Virus v některých případech odolává i lékům jako je Tamiflu, které se používají proti chřipce u lidí.
„Virus je podle všeho pro lidstvo nový. Postižena by mohla být celá světová populace, pokud nabere na síle,“ upozornila Annika Lindeová ze švédského Institutu pro kontrolu nakažlivých nemocí (SMI). Podle ní by se tak mohlo stát už na podzim.
Virus, který se objevil v Číně, je variantou ptačí chřipky. První případy zdravotnické úřady zaznamenaly letos. H7N9 způsobuje vážné infekce dýchací traktu. Odborníci u tohoto viru prozatím neprokázali, že se může šířit z člověka na člověka, několik případů ale vyvolalo pochybnosti. Vědci varovali, že by virus mohl zmutovat.
Chřipkový kmen se vyznačuje vysokou mírou úmrtnosti mezi nakaženými. Podle záznamů Světové zdravotnické organizace (WHO) mu podlehlo nejméně 43 z více než 130 nemocných. Úmrtnost je nicméně nižší oproti viru H5N1, se kterým se svět potýkal před deseti lety, ale vyšší než u viru H1N1.
Tento virus, označovaný jako prasečí chřipka, způsobil v letech 2009 až 2010 pandemii, která podle WHO zabila 18.500 lidí. Loňská studie zveřejněná v lékařském magazínu The Lancet nicméně uvádí, že skutečný počet mrtvých může být více než 280.000 lidí.