Slovenské zdravotní pojišťovny, které financují zdravotnická zařízení, se k plánu ministerstva zrušit více než 6000 lůžek zatím staví zdrženlivě.
„Rozhodnutí bude na zdravotních pojišťovnách. Většina nemocnic totiž nespadá pod pravomoci samosprávného kraje, a proto jsme jen zprostředkovateli setkání zřizovatelů,“ uvedla tisková mluvčí Prešovského samosprávného kraje Veronika Fitzeková. Právě v Prešovském kraji navrhlo slovenské ministerstvo zdravotnictví zrušit nejvíce lůžek – více než 2000. Na jejich redukci však nemá přímý vliv.
„Do naší působnosti nepatří žádná lůžková zdravotnická zařízení,“ potvrdila Milka Podmajerská z Bratislavského samosprávného kraje. „Změny v počtech lůžek by proto mělo prosadit ministerstvo zdravotnictví,“ dodala. Podle údajů ministerstva je Bratislavský kraj jediný z osmi, kde naopak asi stovka lůžek chybí.
Tisková mluvčí ministerstva Silvia Balázsiková naopak tvrdí, že samosprávné kraje by měly ministerstvu zdravotnictví navrhnout, ve kterých nemocnicích by měly nadbytečná lůžka zaniknout. Analýzy některých krajů však podle ní zatím chybí.
Zástupci zdravotních pojišťoven záměr slovenského ministerstva zdravotnictví komentovaly zdrženlivě. „K potřebě redukce lůžek se Všeobecná zdravotná poisťovňa nemůže vyjadřovat. Je to komplexní úkol pro celý systém zdravotní péče na Slovensku,“ řekla mluvčí této největší zdravotní pojišťovny Petra Balážová.
Pojišťovna, kterou ovládá stát, však podle ní ve smlouvách nabídne nemocnicím jen tolik prostředků, kolik je pro potřeby regionu nevyhnutelných. Podobně se k možnosti snížit platby zdravotnickým zařízením a následnému tlaku na rušení lůžek vyjádřila i druhá státní pojišťovna Spoločná zdravotná.
Nemocnice by podle odhadů měly tento rok získat z devadesátimiliardového rozpočtu zdravotnictví necelých 23 miliard korun. Pokud by došlo ke snížení lůžek o více než 6000, očekává ministr zdravotnictví Ivan Valentovič úsporu ve výši přibližně 1 miliardy slovenských korun. Peníze by podle něho měly zůstat v nemocnicích.
Soukromá zdravotní pojišťovna Dôvera se při případném snižování plateb nemocnicím bude řídit vlastními kritérii kvality. „Určitě k jisté redukci lůžek v nemocnicích dojde, je však zatím předčasné hovořit o tom, o jakou redukci konkrétně půjde,“ poznamenal mluvčí pojišťovny Radoslav Bielka.
Další ze soukromých pojišťoven Union už podle své tiskové mluvčí Drahomíry Juríkové s nemocnicemi smlouvy na celý rok uzavřela. Pojišťovna už by proto neměla od zdravotnických zařízení požadovat nižší výkony, což by vytvářelo tlak na snížení počtu lůžek.
Některé nemocnice by se podle vyjádření samosprávných krajů chtěly vyhnout rušení počtu lůžek jejich změnou na jiný druh péče. Šlo by například o pomoc dlouhodobě nemocným nebo starším lidem.
„Na změnách by se ovšem musely dohodnout se zdravotními pojišťovnami, nebo samosprávnými kraji, které se podílejí na financování péče v domovech sociálních služeb,“ uvedl mluvčí Trnavského samosprávného kraje Ivan Krajčovič. Kraje však už svoje výdaje na letošní rok naplánovaly a na další pravděpodobně nebudou mít prostředky.
Pravda