Přesto však generika nemají příliš velký úspěch. Na celkovém prodeji léků, který financují právě zdravotní pojišťovny, se podílí třemi procenty. Pro srovnání, v sousedním Německu je to díky přísným nařízením ministerstva již 16 procent.
Levné léky podpoří zákon
Zdrženlivost Švýcarů vůči levnějším lékům má své důvody. Nikde jinde není farmaceutický průmysl silnější než v této malé zemi. Léky a jiné výrobky koncernů z tohoto sektoru se na švýcarských vývozech podílejí jednou čtvrtinou.
A právě těmto společnostem se existence levnějších generik příliš nezamlouvá.
O to obdivuhodnější je změna, které se nyní v oblasti zdravotní politiky snaží dosáhnout příslušný ministr Pascal Couchepin.
Ke schválení totiž předložil zákon, který by lékařům nakazoval „při stejném účinku“ pacientovi předepsat levnější medikament. Stejným pravidlem by se v případě, že lékař napíše na recept pouze účinnou látku, a ne konkrétní lék, měli řídit také lékárníci.
Firmy se bojí ztrát
Podle Sary Kächové, mluvčí svazu farmaceutických firem Interpharma, to povede ke ztrátám firem. Ty by se ve Švýcarsku měly pohybovat maximálně ve výši sto miliónů eur.
Rostoucí tlak politiků považuje z „lékařských důvodů“ za znepokojivý. Zatím, jak sama přiznává, se ale firmy povinnosti nahrazovat drahé originály levnějšími léky vyhnuly.
Právě to považuje Peter Marbet, mluvčí svazu zdravotních pojišťoven Santésuisse, za polovičatost švýcarské politiky.
Od vlády žádá, aby prosadila pravidlo levnějšího léku. Pokud by pacient sám chtěl dražší originál, měl by si podle něj rozdíl v ceně doplatit sám.
Zdravotní pojišťovny by naopak v případě, že lékaři a lékárníci na generika opravdu přestoupí, mohly ušetřit až 170 miliónů eur.
Skutečnost, že jsou Švýcaři ochotní kupovat generika, přitom nyní dokazuje také studie, kterou vypracovala curyšská univerzita. Ta vyčísluje, nakolik by se musely snížit odvody na zdravotní pojištění, aby pacienti přesedlali na levnější variantu. Lidé během průzkumu zároveň museli říct, za co jsou ochotni si doplatit.
Jejich nejvyšší prioritou byla svobodná volba lékaře, za níž byli ochotni dát 70 eur měsíčně. Na koupi drahých originálních léků by naopak byli ochotni doplatit jen tři eura za měsíc.
Oliver Stock, Hospodářské noviny