Švýcarský soud potvrdil vítězství ČR v kauze Diag Human

24. 7. 2013 7:40
přidejte názor
Autor: Redakce
Švýcarský Federální soud odmítl odvolání společnosti Diag Human ve sporu s Českou republikou o náhradu škody za údajně zmařený obchod s krevní plazmou a potvrdil svůj verdikt z června tohoto roku, kterým byly ČR uvolněny zablokované peníze na účtech u tamních bank. Informoval o tom na svém webu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.


Jak už náš list informoval v minulém vydání – Česká republika začala získávat v dlouholetém sporu se společností Diag Human převahu. Po Rakousku a Francii je nyní potvrzen i úspěch ve Švýcarsku. Podle ministerstva zdravotnictví se firma neoprávněně domáhá náhrady škody za údajně zmařený obchod s krevní plazmou na základě nepravomocného rozhodčího nálezu ze srpna roku 2008. Arbitři tehdy společnosti Diag Human přisoudili náhradu škody včetně úroků a poplatků z prodlení ve výši 8,33 miliardy korun. Podle právního zástupce společnosti Diag Human Jana Kalvody se prý tato částka, kvůli úrokům z prodlení, dotýká bezmála 10 miliard korun.

Nevyslyšené odvolání

Celý spor se tedy točí zejména okolo toho, zda rozhodčí nález z roku 2008 je či není pravomocný. Právě na základě tohoto dokumentu totiž společnost Diag Human v předchozích letech sbírala dílčí úspěchy před evropskými i světovými soudy, kde v několika případech docílila i obestavení účtů a majetku ČR. Nyní se ale karta obrací a soudy se začínají přiklánět k interpretaci českého Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Posledního úspěchu dosáhla ČR poté, kdy švýcarský Federální soud 22.7.2013 odmítl odvolání firmy Diag Human proti rozhodnutí soudu v Curychu a uspěla. „Důvodem byla skutečnost, že Diag Human nezaplatila soudní poplatek za odvolání proti rozhodnutí Vrchního soudu kantonu Curych podané ke švýcarskému Federálnímu soudu,“ uvedl vedoucí samostatného oddělení komunikace ÚZSVM Robert Hurt.

Vzhledem k tomu, že Diag Human nepodala včas odvolání ani proti výroku ženevského soudu z 24. 6. 2013, tak je podle Hurta vítězství ve Švýcarsku definitivní a exekuční řízení proti ČR v této zemi končí.

Nekonečný příběh?

Firma už dříve reagovala prostřednictvím Jana Kalvody tak, že uvolněné peníze nepatří státu, ale obžalovaným v kauze Mostecké uhelné společnosti. Peníze státu jsou podle ní stále zablokovány.

„Ženevský soud první instance v jednom z pobočných soudních sporů rozhodl o uvolnění účtů obžalovaných v kauze podvodu a praní špinavých peněz spojených s privatizací Mostecké uhelné společnosti (MUS),“ řekl ČTK Kalvoda po červnovém rozhodnutí soudu v v Ženevě. Podle právního zástupce Diag Human prostředky nepatří ČR kterého prostředky nepatří ČR. Ta prý v trestní kauze před švýcarským soudem v Bellinzoně vůbec nefiguruje a peníze státu jsou údajně stále zablokovány.

Diag Human vede od roku 2011 s Českou republikou spor hned na několika zahraničních frontách. Konkrétně se jedná o Lucembursko, Francii, Rakousko, Velkou Británii, Švýcarsko i USA. Nároky Diag Human na základě zmíněného rozhodčího nálezu z roku 2008 uznal pařížský a vídeňský soud – při odvolacím řízení však byla úspěšná Česká republika.

„Společnost Diag Human zároveň upozorňuje, že všechna ostatní zahraniční exekuční řízení, včetně řízení v USA, dále pokračují. Dokončuje se i příprava zahájení exekučních řízení v dalších pěti zemích,“ připomněl právník Jak Kalvoda.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?