Tabulky nad zlato

29. 7. 2013 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
Nová informační služba ministerstva předkládá neveselý obrázek českého zdravotnictví ve snadno srozumitelné formě.


I z ministerstva zdravotnictví tu a tam vyjde něco bohulibého.Naposledy to lze říci o tabulkách, které se začaly objevovat na ministerském webu a ukazují hospodaření, přesněji řečeno zůstatky na účtech zdravotních pojišťoven. Ne že by to dříve byly bůhvíjak tajné údaje, ale ministerstvo je rozhodně učinilo dostupnějšími.

Motivace pro pojišťovny

Je to příhodný krok hned z několika důvodů. Například jde o docela zajímavou motivaci pro pojišťovny, protože každý klient si na ministerských stránkách může celkem snadno najít údaje o tom, jak se jeho pojišťovně vede, a to včetně časových řad, byť zatím jen od loňského ledna. Z tabulky je například na první pohled vidět, že Všeobecné zdravotní pojišťovně se celkové rezervy v červnu meziročně snížily v absolutním vyjádření z 1,4 miliardy korun na 956 milionů, relativně tedy o třetinu, zatímco ostatním pojišťovnám vesměs rezervy meziročně mírně rostly. To už je údaj, který by rýpavější klienti mohli chtít od největšího hráče na trhu se zdravotním pojištěním vysvětlit.

Myšlenka na druhé přerozdělení

Zajímavý je i součet všech zůstatků, který ke konci června činil 15,2 miliardy korun, což je sice jen asi o 700 milionů méně než před rokem, ale hlavně je to o 5 miliard méně, než zdravotní pojišťovny dohromady potřebují na úhrady péče za jediný měsíc. Představa středně rozsáhlé epidemie nebo jiných mimořádných okolností pak logicky vnucuje neveselé scénáře o finančním kolapsu zdravotního pojištění v řádu pár týdnů. Také nic zvlášť nového, ale je to opět jasně a přehledně předloženo.

Není bez zajímavosti, že z těch 15,2 miliardy rezerv připadá na VZP 956 milionů, zbytek si mezi sebe dělí šest oborových pojišťoven v čele se ZPMV (5 miliard) a ČPZP (4 miliardy). Je i není proto divu, že po těchto penězích pošilhávají politici ponoukaní VZP a v hlavách se jim honí myšlenka na „druhé přerozdělení“, což je velmi eufemistický výraz pro znárodnění části přebytků oborových pojišťoven a jejich odevzdání právě VZP. I nový mistr zdravotnictví Martin Holcát tuto myšlenku připustil jako jedno z možných řešení neutěšené finanční situace zdravotnictví, i když ke cti mu slouží, že s touto variantou nepracuje na prvních místech svých plánů.

Sen o jediném ústavu

Kdyby totiž skutečně došlo ke „druhému přerozdělení“ druhý rok v řadě, bude nejvyšší čas celý systém s několika zdravotními pojišťovnami definitivně zabalit, vrhnout se po slovenském vzoru do vyvlastňovacích soudů a splnit sen ČSSD o jediném ústavu. Znárodnění rezerv totiž z oborových zdravotních pojišťoven dělá už jen správce peněz, které ve skutečnosti stejně patří VZP, jež jen čeká, až je bude potřebovat.

V takovém případě vůbec nemá smysl udržovat při životě představu konkurence mezi zdravotními pojišťovnami, která je ostatně už dnes dost iluzorní a přinejmenším administrativně i dost nákladná.
Zásadní otázkou samozřejmě je, zda lze z pěkných a přehledných tabulek vyčíst také něco pozitivního. Zatím spíše ne. Ale ministerstvo chce v měsíční aktualizaci údajů pokračovat, tak se třeba jednou dočkáme.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?