Podle Kolka ale tuberkulózy i bez očkování ve vyspělých zemích ubývá - ubylo jí například i v USA, kde se plošně nikdy neočkovalo. Hlavní vliv podle něj mají včasné vyhledání a izolace nemocných a účinná léčba.
„ČR patří mezi země s nejnižším výskytem TBC na světě, loni bylo hlášeno 611 nových onemocnění, to je 5,8 případu na 100.000 obyvatel. Nejčastěji onemocní lidé nad 75 let, jen pět onemocnění bylo u dětí do 14 let, z nich některé proti TBC byly očkovány a některé nebyly,“ uvedl Kolek.
ČR se řídí doporučením Světové zdravotnické organizace, že očkovat se mají jen děti z rodin, kde se nemoc vyskytla, nebo rodina pobývala v oblasti zasažené TBC. Očkování hradí zdravotní pojišťovna. Pokud rodiče chtějí očkovat i dítě, které není v rizikové skupině, je to podle Kolka možné, vakcinaci si ale musejí zaplatit.
Praktický dětský lékař Milan Kudyn ČTK řekl, že na očkování proti TBC se ho většina rodičů ptá, protože byli zvyklí, že se očkovalo. Když s nimi vše probere, trvá na očkování méně než pět procent rodičů.
Členka národní imunizační komise a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová potvrdila, že většina rodičů stále vnímá očkování jako hlavní ochranu pro své dítě. Na rozdíl od jiných vakcín to ale u vakcíny proti TBC neplatí. Onemocněli i očkovaní lidé a většinou je vakcína neochránila ani proti vážným komplikacím.
Další komplikaci přináší sama vakcína, jde totiž o tzv. živou vakcínu, takže mohou být postiženy podpažní uzliny, vzácně i kosti. Dítě se závažnou poruchou imunitního systému může po vakcinaci i zemřít. „To všechno jsou důvody, při velmi nízkém výskytu nemoci, že se v očkování dál nepokračuje,“ řekla ČTK Cabrnochová.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).