Ekonom, 6.5.2004
Tuberkulóza je dosud nejzhoubnější infekční chorobou světa. Každoročně se jí nakazí osm milionů obyvatel naší planety a dva miliony zemřou. Výskytu dětských forem této choroby, která je vysoce nakažlivá a stále odolnější vůči lékům, brání sto let stará vakcína. Zoufale však chybí účinná vakcína pro dospělé. Naději přinášejí dvě vakcíny testované od letošního roku na amerických pacientech.
V rámci první studie zkouší Corixa, biotechnologická firma ze Seattlu z amerického státu Washington, a GlaxoSmithKline Biologicals z belgického Rixensartu účinky své vakcíny na 20 zdravých dobrovolnících. Zatímco dětskou vakcínu tvoří živé bakterie úzce spřízněné s mikrobem způsobujícím TBC, nový přípravek se skládá ze dvou proteinů izolovaných z bakterie TBC pomocí genetického inženýrství. Vědci společnosti Corixa vybrali tyto proteiny na základě vyšetření krve dospělých osob, které infekci úspěšně překonaly. Protože jejich imunitní buňky - evidentně schopné zničit bacily tuberkulózy - reagovaly nejlépe na tyto dva proteiny, má se za to, že tyto bílkoviny stimulují silnější a účinnější odezvu imunitního systému dospělých. Navíc se nejedná o živou vakcínu, takže by mělo být snazší ji vyrábět a skladovat ve velkém.
Druhá americká klinická studie pod vedením Marcuse Horwitze, profesora medicíny a mikrobiologie Kalifornské univerzity v Los Angeles, používá živou vakcínu - organismus použitý pro tvorbu dětské vakcíny byl upraven, aby produkoval další proteiny stimulující imunitní systém. I v případě úspěšného dokončení zkoušek ale může trvat ještě deset let, než bude nová vakcína proti tuberkulóze oficiálně schválena. Po deseti letech nevalných úspěchů v boji proti zhoubné chorobě jde o obrovský skok kupředu.