„Cílem vyšetření paměti je zjistit, jestli problémy s pamětí, se kterými se Vy nebo Váš blízký potýkáte, jsou příznakem onemocnění, anebo jsou normální součástí stárnutí. Paměť vyšetří proškolený pracovník pomocí sady testů. Vyplnění dotazníků trvá nejvýše hodinu, je ale nutné se v pracovních hodinách telefonicky objednat,“ upřesnila v tiskové zprávě.
Pokud výsledky naznačí přítomnost nemoci, je třeba podstoupit odborné vyšetření u neurologa anebo psychiatra, kteří by měli zjistit příčinu poruchy paměti a případně zahájí vhodnou léčbu. „Zda se jedná o Alzheimerovu chorobu, je nutné vědět co nejdříve. Současná medicína sice neumí Alzheimerovu chorobu vyléčit, umí ji ale léčbou do jisté míry pozastavit,“ uvedla Šimečíková.
Degenerativní onemocnění mozku, které poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907, bývá nejčastější příčinou demence. Onemocnění začíná zhoršením krátkodobé paměti a postupně vede k závislosti postiženého na každodenní péči jiného člověka. Podle údajů evropské asociace Alzheimer Europe se určitá forma demence vyskytuje u více než sedmi miliónů obyvatel Evropy.
Česká Alzheimerovská společnost odhaduje, že v ČR s touto diagnózou žije více než 120.000 lidí. Nejohroženější skupinou jsou lidé starší 85 let.