Zákon by měl parlament schvalovat ještě letos.
Bacheletová oznámila svůj plán na legalizaci umělého přerušení těhotenství minulý týden a toto téma okamžitě vyvolalo protesty konzervativní části společnosti, v níž má značný vliv katolická církev. „Myslíme si, že pro ženy existují lepší a humánnější řešení než potraty,“ řekl podle AFP jeden z organizátorů protestu Julio Isamit. Oponenti potratů navrhují zlepšení zdravotní péče o těhotné matky a efektivnější systém adopcí.
Levicová prezidentka chce v parlamentu, kde má její strana většinu hlasů, prosadit povolení potratů ve třech případech: když žena otěhotněla po znásilnění, pokud by porod ohrozil zdraví matky či pokud by plod neměl šanci na přežití. Podle Bacheletové by měla konzervativní chilská společnost o dosud tabuizovaném tématu začít mluvit. „Ve společnosti by neměla být tabuizovaná témata, to je nedemokratické,“ prohlásila umírněná socialistka, která Chile vládla už v letech 2006 až 2010.
Podle úřadů se v šestnáctimilionové zemi ilegálně provádí na 150.000 potratů za rok. Demonstrace byla jedním z prvních velkých protestů na toto téma, kvůli němuž vyšly do ulic i stovky zastánců potratů. V parlamentu však podle chilských médií zřejmě čeká zákon ostrá diskuse, neboť křesťanská pravice zřejmě nebude svolná k jakýmkoli kompromisům.
Potraty ze zdravotních důvodů byly v Chile legální až do roku 1989, kdy je zakázala diktatura generála Augusta Pinocheta.