Převážně katolické Irsko je spolu s Maltou jedinou zemí EU, kde je umělé přerušení těhotenství ilegální. Loni koncem října v nemocnici v irském Galway zemřela jednatřicetiletá Indka žijící v Irsku Savita Halappanavarová na otravu krve poté, co lékaři odmítli provést potrat jejího umírajícího plodu. Podle jejího manžela to zdůvodnili tím, že Irsko je katolická země. Případ celou zemi šokoval a vyvolal řadu protestů odpůrců i stoupenců potratů. Přiměl rovněž jednat irskou vládu.
„Dnešní účast ukázala, že je irská veřejnost znepokojena navrhovanými zákony, které se týkají interrupcí,“ uvedla jedna z organizátorek protestu Carline Simonsová.
Kabinet premiéra Endy Kennyho doufá, že nový zákon by mohl projít u zákonodárců do konce července, ještě než začnou parlamentní prázdniny.
V Irsku de facto platí zákaz potratů přesto, že nejvyšší soud v roce 1992 rozhodl, že potrat je legální v případě skutečného a velkého ohrožení života matky. Nicméně irští poslanci se od té doby ožehavému problému vyhýbali a nepřijali zákony potřebné k tomu, aby toto rozhodnutí mohlo být uplatňováno v praxi. Lékaři tak přesně nevědí, za jakých okolností mohou potrat provést.