Tisíce lékařů zřejmě nestihnou své ordinace připojit k eReceptu

4. 12. 2017 7:15
přidejte názor
Autor: Redakce
Asi 4500 lékařů zřejmě nestihne své ordinace připojit k systému elektronických receptů eRecept. Vyplývá to z údajů, které poskytl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který žádosti lékařů vyřizuje.


Ústav již dříve oznámil, že žádosti podané po 24. listopadu zřejmě nestihne do konce roku zpracovat. Od 1. ledna 2018 budou muset lékaři povinně evidovat každý vydaný recept na centrálním úložišti. Podle České lékařské komory je aktivních lékařů 43.451. „Do 24.listopadu přijal SÚKL 43.707 žádostí lékařů včetně stomatologů o přístup do centrálního úložiště. Po odečtení zamítnutých je evidováno celkem 38.974 žádostí o přístup a z toho je již 30.765 vyřízeno a jsou odeslány přístupové údaje,“ sdělila mluvčí ústavu Lucie Přinesdomová.

Žádosti zamítal úřad zejména proto, že byly často poslané dvakrát. Za některé lékaře totiž žádost hromadně poslala nemocnice, kde pracují, a zároveň si ji vyřizovali i samostatně.

Pokud lékaři nebudou vydávat recepty elektronicky, hrozí jim pokuta až dva miliony korun. Končící ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) i ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta již dříve uvedli, že ze začátku budou na lékaře mírnější. Zejména k těm, kteří budou mít o připojení k systému požádáno, ale jejich žádost bude čekat na vyřízení.

Elektronické recepty zavedl v Česku zákon v roce 2007, dosud byly dobrovolné. Povinnost měla být původně zavedena v roce 2015, ale byla už jednou odložena. Spory s dodavatelem systému o licence vyústily až v soud. Vytvoření druhé verze a jeho čtyřletá podpora a rozvoj vyšel SÚKL na 14 milionů korun, provoz stojí 100.000 korun měsíčně.

Lékaři ale systém kritizují jako nepřipravený a nevyzkoušený, nesplnil podle nich také slibované funkce jako kontrola duplicit nebo nežádoucích interakcí léků. Podle ministerstva je ale eRecept jako součást postupné elektronizace zdravotnictví nutný a ročně může uspořit na lécích stovky milionů korun.

Pro pacienta se většinou při vydání receptu nic nezmění. Lékař mu může stejně jako dosud recept vytisknout na papír, nově mu ho může poslat i SMS zprávou na telefon nebo e-mailem. Ze svého počítače ho pak pošle na centrální úložiště, odkud si ho zobrazí kterákoliv lékárna, kam si pacient přijde lék vyzvednout.

1)
poznámka

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?