V roce 1993 bylo 200.000 patnáctiletých, nyní je jich méně než polovina. Naopak potřeba sester a záchranářů i vlivem stárnutí populace stoupá. "Cílem je zvýšit prestiž těchto povolání, ukázat, že je to jistota zaměstnání," uvedl ministr Adam Vojtěch (za ANO). Na kampaň půjde asi milion korun z fondu sociálních partnerů, pracovat na ní budou také zaměstnanci unie a ministerstva.
Kampaň začala soutěží pro studenty a absolventy zdravotnických škol, kteří mají točit krátká videa. Pokračovat bude zejména na webu a sociálních sítích, dále chce ministerstvo objíždět základní školy a zaměří se i na veletrh středních škol Gaudeamus. Kampaň bude vrcholit od letošního listopadu, protože přihlášky na střední školy podávají žáci v únoru.
Osobnosti z praxe, například mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová nebo prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, na krátkých videích představí přednosti práce zdravotníka. Sestřihy z videí se budou promítat i v kinech.
Unie zaměstnavatelských svazů podle svého prezidenta Jiřího Horeckého s podobnou kampaní přišla koncem roku 2017. "Ředitelé zdravotnických škol nám sdělili, že bylo až desetiprocentní navýšení zájmu o studium. Dodávali ale, že přispělo nejspíš i to, že na zdravotnických školách nemá být povinná maturitní zkouška z matematiky," uvedl. Cílem současné kampaně je podle něj nárůst o 15 až 20 procent a jednotky tisíc zájemců.
V roce 2017 v Česku pracovalo ve zdravotnictví téměř 215.000 lidí. Nejvíc bylo všeobecných sester (74.112). Podle dostupných údajů jich v nemocnicích chybí asi 3000. Nedostatek personálu je považován za jeden z největších současných problémů českého zdravotnictví.
Průměrný plat všeobecné sestry v akutní lůžkové péči byl loni přes 38.500 korun, meziročně se zvýšil o 12 procent, za posledních pět let o 41 procent. Letos se očekává průměr přes 42.000 korun. Mezi platy ve státních nemocnicích a mzdami v soukromých, krajských či městských je ale rozdíl několika tisíc korun měsíčně.