S termínem zasedání zastupitelstva Zlínského kraje (31. 8.), které rozhodne o transformaci nemocnic na akciové společnosti, je zřejmé, že nově ustavení ředitelé nemocnic byli vybráni za svoji „loajalitu“ vůči transformaci. Mnohá jejich vyjádření nemají s odborností nic společného a mají charakter spíše politické proklamace.
Za situaci nemocnic nemůže vláda, jak je jí neustále podsouváno, ale především jejich vedení a zřizovatel, v tomto případě Zlínský kraj. Vedení nemocnic vědělo od začátku roku, že dojde k navýšení platů zdravotníkům.
Vláda pro to vytvořila prostor vyhláškou o úhradách zdravotní péče, která od ledna garantuje nemocnicím příjmy na úrovni 103 % minulého roku. A také stále existují rezervy v úspoře nákladů za léky a zdravotnický materiál. Není tudíž pravda, že na navýšení platů od září tohoto roku peníze nejsou.
Transformace na a. s. nevyřeší aktuální problémy ve zdravotnictví. Ty vyřeší částečně již přijatá stabilizační opatření, která mimo jiné zvýší příjmy zdravotních pojišťoven (ZP) o 2,3 mld. Kč za státní pojištěnce a o 3,8 mld. Kč odkupem nedobytných pohledávek. Díky příznivé ekonomické situaci naší země každoročně vzrostou příjmy ZP o téměř 6 %.
Transformace nemocnic je spíše hazardem, který v důsledku zhorší kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Mohu se domýšlet, co vede zastupitele za ODS a KDU-ČSL k uspěchané transformaci, když dobře vědí, že je v PS PČR projednáván návrh zákona o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních.
Pan hejtman obdržel dopis od ministryně zdravotnictví, ve kterém jej upozorňuje na nutnost dodržení zákona o veřejné podpoře při hospodářské soutěži. Může se stát, že tyto převody mohou být posuzovány jako neslučitelné s právem Evropského společenství.
Žádám krajské zastupitele, aby odložili transformaci nemocnic do přijetí zákona o veřejných neziskových zdravotních zařízeních. Věřím, že si zastupitelé uvědomí, že rozhodnutí, které bude mít dopad na kvalitu a dostupnost zdravotní péče téměř 600 000 obyvatel našeho kraje, nelze přijmout bez srovnání veškerých možných alternativ.
Antonín Seďa, poslanec PS PČR za Zlínský kraj,
Právo
REAKCE ČTENÁŘŮZdraví.Euro.cz
Pavel Boháč
Pan poslanec by raději měl zodpovědět otázku, kdy už konečně skončí praxe, že se sejde sociálnědemokratický ministr-yně zdravotnictví s doktorek Rathem, zdravotnickými odbory, namalují nové platové tabulky a přitom vůbec nevyjednávají s pojišťovnami a vedením nemocnic o tom, zda prostředky na tyto voluntaristické ekonomické praktiky jsou k dispozici ve fondech pojišťoven.
Zdeněk Charvát, Ing.
Nemohu jinak než reagovat na článek pana poslance. Je mi naprosto jasné, že musí zastávat politiku své strany. Ale současně vím, že jeho stanovisko absolutně neodpovídá ekonomické realitě v současné době.
Ono je sice krásné mluvit o tom, že se reálné příjmy zdravotních pojišťoven zvýší o 6 %, ale pan poslanec zapomněl na to, že většinu z toho tvoří úhrada dluhu za zkrachované státní podniky, kdy nejde o navýšení příjmů a výnosů, ale jen o úhradu starých dluhů, které nebyla neschopná státní VZP vymoci za poměrně dlouhou dobu.
A ještě další věc. Pokud stát nastavuje naprosto neporovnatelné daňové podmínky pro státní a nestátní příspěvkové organizace, ať již běžných daních nebo například i v oblasti možnosti prohlášení konkurzu (státní PO chráněvy, krajské a obecní nikoliv), pak ať se nikdo nediví, že se kraje snaží dosáhnout porovnatelné podmínky převodem nesmyslně nastavených nestátních příspěvkových organizací na obchodní společnosti.
Jestli je pan poslanec férový chlap, pak mi alespoň zavolá, abychom se mohli nad danou problematikou odborně pobavit. Můj mobilní telefon jako daňového poradce, který se problematikou zdravotnictví zabývá z hlediska svého pracovního zařazení již osm let, a jako daňový poradce jeden rok, je 723 359 853.
Ing. Zdeněk Charvát
daňový poradce
č. 3884