Transplantační nadace udělila cenu za vývoj českého léku

14. 6. 2013 8:16
přidejte názor
Autor: Redakce
Česká transplantační nadace udělila výroční cenu za rok 2012 Ivo Matlovi a Vladimíru Maťhovi, kteří významně přispěli k rozvoji původního českého přípravku na potlačení reakce organismu proti darovanému orgánu. Podání cyklosporinu A výrazně zvýšilo úspěšnost transplantací.


Prestižnost ocenění dokládá fakt, že loni cenu dostal český lékař Bohdan Pomahač působící v USA, kde provedl první transplantaci celé tváře. Pro cenu si do Česka přijel osobně.

„Cyklosporin A potlačuje imunitu u příjemců orgánů. Brání aktivaci lymfocytů, druhu bílých krvinek, takže nejsou schopny útočit na transplantát,“ řekl dnes novinářům předseda správní rady nadace Štefan Vítko, který cenu tradičně předává v aule Karolina.

Cyklosporin vyvinuli v 80. letech minulého století švýcarští vědci. Umožnil zlepšit výsledky transplantací ledvin a rozvíjet program transplantací srdce, jater a dalších orgánů. Zachráněny byly díky němu na celém světě tisíce nemocných. Českým pacientům byl dostupný jen v omezené míře. Přípravek přitom musejí po transplantaci užívat celý život.

„Vladimír Maťha se spolupracovníky navrhl zcela originální způsob výroby tohoto imunosupresiva a Ivo Matl vedl tým, který prováděl jeho testování u nemocných po transplantaci ledviny,“ upřesnil Vítko.

Pacienti, kteří už užívali švýcarský preparát, byli převedeni na český přípravek a rozšířili se možnosti pro použití u všech, kteří ho potřebovali. „Podání imunosupresiva zlepšuje výsledky velmi významně, protože jestliže dřív u 80 procent pacientů tělo orgán odmítlo, pak to kleslo na 50 procent,“ řekl Matl. Podle jeho odhadu dostalo nový lék po transplantaci za zhruba osm let několik stovek pacientů.
Aktuálně ho nahradily nové léky, Cyklosporin A je nadále registrován pro léčbu autoimunitních onemocnění, například revmatoidní artritidy.

Nadace udělila cenu letos popatnácté. Prvním laureátem za rok 1998 byl profesor Peter Neuhaus z Berlína, který v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny výrazně pomohl při zahájení českého programu transplantací jater.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?