Registr založil v roce 1992 primář hematologicko-onkologického oddělení plzeňské fakultní nemocnice a průkopník transplantací kostní dřeně v ČR Vladimír Koza. Loni zemřel na rakovinu.
Registr každoročně oceňuje vybrané dárce, letos jim předá ocenění 26. dubna na slavnostním večeru v pražském Obecním domě, kde se také setká poprvé pacient se svým dárcem. Běžně se dárci a příjemci neznají, setkávají se výjimečně, a to až v době, kdy je pacient vyléčen.
Zhoubnými nemocemi kostní dřeně a uzlin onemocní v ČR ročně stovky lidí, často mladých a dětí. Poslední šancí na záchranu života pro ně může být transplantace kostní dřeně. V registrech na celém světě je dohromady 21,5 milionu dárců, nejvíc v USA, 5,5 milionu, a v Německa, 3,7 milionu.
Do registru mohou lidé vstupovat od 18 do 35 let, vyřazeni jsou po dovršení 60 let. Plzeňský registr provádí nábor a edukaci dárců v deseti smluvních centrech, v Praze je toto centrum v Ústřední vojenské nemocnici.
Téměř polovina registrovaných dárců v plzeňském registru je do 35 let věku, mírně převažují muži, z hlediska úspěšnosti transplantace jsou výhodnější. Registr se snaží získávat dárce náborem u policie a hasičů.
Základní vyšetření transplantačních znaků dárce dřeně stojí 1500 korun, zdravotní pojišťovny ho nikde na světě nehradí. V ČR v tom pomáhá nadace, lidé mohou poslat příspěvek na její číslo účtu 4343043/0300. Mohou také poslat dárcovskou DMS KOSTNIDREN na číslo 87777.
Na předběžné žádosti o vyhledání dárce reaguje registr do následujícího pracovního dne. Zajistí doplňující testy ze vzorku uschovaných v DNA depozitáři, kontaktuje dárce, zjistí jeho zdravotní stav, vyšetří nově odebrané vzorky krve a do dvou až tří týdnů se odběr může uskutečnit.