Ozbrojenci podle jejich údajů zastřelili zdravotnici a jejího řidiče nedaleko Péšávaru. Dalšího zdravotníka těžce zranili; ten později v nemocnici zemřel. V reakci na útoky proti zdravotníkům včera oznámil dětský fond UNICEF a Světová zdravotnická organizace (WHO), že zastavují veškeré aktivity spojené s očkováním proti obrně v celém Pákistánu.
K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, členové islamistického hnutí Taliban ale v minulosti opakovaně odsuzovali kampaň usilující o vymýcení dětské obrny jako „spiknutí Západu“. Radikálové totiž podezřívají Spojené státy z toho, že se v oblasti snaží získat špiony.
Světová zdravotnická organizace a Dětský fond Organizace spojených národů v úterý ve společném prohlášení násilí odsoudily a uvedly, že takovéto útoky dopadají především na nejbezbrannější obyvatele Pákistánu, obzvláště na děti. Pákistánský premiér Rádža Parvíz Ašraf násilnosti rovněž kritizoval a prohlásil, že vláda učiní vše, aby byla zaručena bezpečnost zdravotníků. Přeje si, aby očkovací kampaň pokračovala
V Pákistánu tisíce rodičů nadále odmítají nechat své děti očkovat proti obrně, která je virovým onemocněním napadajícím nervový systém a může způsobit ochrnutí. Obrna byla vymýcena ve většině zemí světa, v Pákistánu se jí ale letos nakazilo nejméně 35 dětí.