Spolu s krajskou nemocnicí otevře bakalářský program ošetřovatelství
Nový studijní program chce otevřít Technická univerzita v Liberci (TUL), která usiluje o akreditaci bakalářského oboru Ošetřovatelství -všeobecná sestra. Právu to sdělil prorektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.
Splněná podmínka
Kvůli tomu také nyní univerzita podepsala rámcovou smlouvu s Krajskou nemocnicí Liberec, která by měla studentům poskytovat rovněž zázemí.
Po zřízení vysokoškolského Ústavu zdravotnických studií, jako samostatné jednotky při technické univerzitě, a po registraci změny statutu univerzity, souvisejícího se zřízením ústavu na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, tak univerzita splnila další nezbytnou podmínku potřebnou k žádosti o akreditaci. Další z podmínek bude podle Kůse souhlas vědecké rady univerzity, která zasedala v pondělí.
„Studijní program je připraven po stránce metodické i personální. Akreditovat ho musí jako obvykle Akreditační komise a navíc předtím také komise ministerstva zdravotnictví. Pokud vše proběhne hladce, mohli bychom zahájit výuku již za rok. Počítáme zhruba se 35 posluchači ročně. Výuka by probíhala částečně na univerzitě, ve Střední zdravotnické škole a Vyšší zdravotnické škole v Liberci a v Krajské nemocnici Liberec,“ zmínil Kůs.
Jak Právu řekla ředitelka Střední zdravotnické školy a Vyšší zdravotnické školy v Liberci Božena Bubeníková, je o studium mezi absolventkami velký zájem a naplnit ročník nebude problém.
„Poptávka vysoce převyšuje nabídku, takže otevření oboru vítáme. Je to pro nás i prestižní záležitost,“ dodala Bubeníková. Evropská unie totiž vyžaduje, aby zdravotní sestry absolvovaly alespoň bakalářské studium. Také podle ředitele Krajské nemocnice Liberec Radka Janouška může TUL kvalitní vzdělání ve spolupráci s nemocnicí zajistit.
„Vývoj jde zřetelně k vytváření specializací a vzhledem ke složitosti přístrojů směřuje k většímu sepětí medicíny a technických oborů. Liberecká univerzita je pro nás spolehlivým partnerem k zajištění odpovídajícího vzdělání středních zdravotních kádrů,“ mínil Janoušek s tím, že bude s libereckou univerzitou spolupracovat i v oblasti vědy a výzkumu.¨
Rektor Vojtěch Konopa se domnívá, že realizace nového studijního programu je strategickou záležitostí. Umožní univerzitě zapojit se do systému zdravotnického vzdělávání i vývoje a realizace nových technologií.
Inženýři, ne doktoři
„Naše aktivity budou směřovat do technických oborů a jejich spojení s medicínou. Chceme vychovávat inženýry, kteří budou rozumět složitým lékařským přístrojům,“ uzavřel Konopa.
Barbora Silná, Právo