Co je tularémie?
Co se dozvíte v článku
Tularémie je infekční onemocnění, které má na svědomí bakterie zvaná Francisella tularensis. Ta patří do skupiny nemocí zvaných zoonózy, tedy nákaz přenosných ze zvířete na člověka. Tularémie je rozšířena na severní polokouli mezi 30. a 70. rovnoběžkou a v České republice údajně postihne padesát až sto lidí ročně.
Zdrojem nákazy jsou především zvířata žijící volně v přírodě, proto se jí někdy říká zaječí nemoc. Přenašečem nemoci je pak také infikovaný hmyz. Bakterie se dokáží šířit i prostřednictvím kontaminovaných potravin, nápojů či jiných předmětů a ojediněle vzduchem.
Různé typy tularémie se odlišují tím, kudy bakterie vstupují do těla člověka. Nejběžněji se nákaza přenáší kontaktem kůže s bakteriemi. Nejtěžší forma nemoci je pak způsobena vdechováním bakterií.
Slyšeli jste již o této nemoci?
Zdroj nákazy a šíření tularémie
Jelikož zdrojem nákazy není člověk, ale pouze zvířata, lze vyloučit přenos z člověka na člověka. V přírodě je možné nakazit se od volně žijících zvířat, jako jsou myši, zajíci, veverky, jeleni apod. K přenosu nemoci tedy dochází při přímém kontaktu, ale stejně tak při konzumaci nakaženého zvířete nebo infikované vody.
Tularémií se však můžete nakazit nejen v přírodě, ale i v domácím prostředí, neboť přenašeči často bývají komáři, klíšťata, ovádi, blechy i mouchy. Bakterie se do organismu může dostat dále poraněním kůže, případně prostřednictvím sliznice, nebo při bodnutí hmyzem. Podle informací Státní veterinární zprávy představují v České republice přechodná ohniska Jihočeský, Královehradecký a Pardubický kraj, přičemž Jihomoravský kraj je považován za trvalé ohnisko nákazy.
Jaké jsou příznaky tularémie?
Příznaky tularémie se mohou velmi lišit, od asymptomatických, mírných až po život ohrožující. Projevy nemoci se obvykle objeví do 3 až 5 dnů po infikování bakteriemi, ale v některých případech se mohou objevit až po 2 týdnech.
Příznaky se často liší v závislosti na tom, kde bakterie vstupují do těla člověka. Tularémie může postihovat kůži, střeva, oči, ústa nebo plíce. U nejzávažnějších případů hrozí rozsev infekce v krevním řečišti, což může způsobit závažné poškození některých orgánů.
Kožní tularémie
Mezi příznaky kožní infekce tularémie patří:
- Kožní vřed v místě kontaktu s infikovaným zvířetem nebo v místě kousnutí / vpichu
- Zduření lymfatických uzlin v blízkosti kožního vředu (nejčastěji v podpaží nebo slabinách)
- Silné bolesti hlavy
- Horečka
- Zimnice
- Únava
Oční tularémie
Mezi příznaky infekce oka patří:
- Podráždění očí
- Bolest očí
- Otok očí
- Výtok nebo zarudnutí oka
- Bolení na vnitřní straně víčka
- Oteklé lymfatické žlázy za uchem
Ústní tularémie
Pokud dojde k přenosu nákazy při konzumaci infikované potraviny nebo tekutin, postižena bývá dutina ústní především těmito příznaky:
- Bolest v krku
- Vředy v ústech
- Oteklé lymfatické uzliny na krku
- Tonzilitida nebo oteklé mandle
- Zvracení
- Průjem
Střevní tularémie
Postiženy mohou být tularémií také střeva. Nákaza se v tomto případě projevuje těmito příznaky:
- Velmi vysoká horečka
- Extrémní únava
- Průjem
- Zvracení
Plicní tularémie
Plicní neboli pneumonická tularémie je nejzávažnější formou tohoto onemocnění. Přenáší se inhalací bakterií. Příznaky mohou zahrnovat:
- Suchý kašel
- Dýchací obtíže
- Vysokou horečku
- Bolest na hrudi
Diagnostika tularémie
Rozpoznat tularémii není jednoduché, protože svými příznaky často připomíná jiná infekční onemocnění. Problém odhalit tuto nemoc navíc komplikují odlišné možnosti způsoby vstupu bakterie. Lékař se tedy při diagnostice musí spoléhat na vaši osobní anamnézu.
Váš doktor může vzít v potaz podezření na tularémii, pokud jste v nedávné době cestovali, kousl vás hmyz nebo jste byli v kontaktu se zvířaty žijícími ve volné přírodě. K detekci tularémie se používá sérologický test. Tento test hledá specifické protilátky, které vaše tělo vytvořilo při boji s infekcí.
Bohužel časné testování nemusí vždy detekovat protilátky, proto je někdy potřeba odebrat další vzorek pro kultivaci v laboratoři. Vzorky lze odebrat z:
- Kůže
- Lymfatických uzlin
- Pleurální tekutin (tekutina z pohrudnice v hrudní dutině)
- Míšní tekutiny
Léčba tularémie
Každý případ tularémie je léčen podle formy a závažnosti nemoci. Včasná diagnóza však zpravidla umožňuje okamžitou léčbu antibiotiky. V některých případech může být nutný chirurgický zákrok k uvolnění zduřených lymfatických uzlin nebo k odříznutí infikované tkáně od kožního vředu. V rámci léčby lze rovněž sáhnout po lécích, které uleví od horečky nebo bolesti hlavy. Antibiotika, která bývají použita k léčbě tularémie, jsou:
- Ciprofloxacin (Cipro)
- Doxycyklin (Doryx)
- Gentamicin
- Streptomycin
Jak tularémii předcházet?
Prevence proti tularémii představuje především přijetí základních bezpečnostních opatření. Bakteriím se daří zejména ve špinavých podmínkách, tudíž je potřeba důkladně očistit lovnou zvěř a vyhýbat se přímému kontaktu s ní, tedy nedotýkat se jí holýma rukama. K bezpečnému čištění zvířat při lovu byste měli dodržovat následující opatření:
- Nezakrývejte a nekonzumujte žádné zvíře, které vypadá jako nemocné
- Při manipulaci s jakýmkoli zvířetem noste rukavice a brýle
- Po manipulaci se zvířetem si pečlivě umyjte ruce
- Maso důkladně uvařte
Jak celkově snížit riziko vzniku tularémie?
- V lese noste dlouhé kalhoty a rukávy, abyste zabránili kousnutí klíšťaty
- Zbytky zvířat chraňte před potravinami nebo vodou
- Vyvarujte se pití vody z jezer nebo rybníků
- Chraňte své domácí mazlíčky léky proti blechám a klíšťatům
- Používejte repelenty proti hmyzu
Tularémie je snadno aerosolizována. Z tohoto důvodu může být potenciálně smrtící. Je však mnohem pravděpodobnější, že se nakazíte kontaktem se zvířetem, případně kousnutím hmyzem. Pokud si myslíte, že byste mohli mít tularemii, měli byste okamžitě promluvit se svým lékařem.
Zdroje: zdravezpravy.cz, cestovni-nemoci.cz, helathline.com