Díky využití senzoru pro kontinuální monitoraci glykemie může lékař u pacienta sledovat výkyvy hladiny krevního cukru během dne. Senzor má nemocný týden v podkoží, odkud ho poté lékař vyjme a s pomocí počítače vyhodnotí. Podle výsledku nastaví, resp. upraví léčbu tak, aby byla optimální. Doposud měli pacienti nárok na úhradu 4 senzorů ročně. Týdenní sledování a optimalizace léčby se tedy mohly opakovat jednou za čtvrt roku. Díky novince, kterou VZP zavádí k 1. září, bude možné u dětských pacientů sledovat a upravovat léčbu každé dva týdny. „Právě u dětských pacientů leckdy hladina krevního cukru během dne bez zjevných příčin výrazně kolísá a mnohdy není možné tyto výkyvy předvídat. Proto jsou děti ideálními kandidáty pro tento typ monitorace,“ vysvětlil předseda Diabetické asociace ČR prof. Milan Kvapil. U dětí a dospívajících je totiž jejich stav více než u dospělých ovlivněn nepravidelným režimem, růstem či psychologickými a sociálními vlivy.
Stále mladší pacienti
Kontinuální monitoraci glykemie mohou lékaři s odborností diabetologie či endokrinologie indikovat dětem do 18 let užívajícím inzulinovou pumpu při dodržení základních kritérií. Mezi ta patří diabetes 1. typu, často se opakující hypoglykemie či výrazné kolísání glykemie a podmínkou je i dobrá spolupráce s lékařem.
V současné době je v celé České republice přibližně tisíc dětí mladších 18 let, které odpovídají uvedeným indikačním kritériím. Z toho 623 jich je přímo mezi klienty nejsilnější české zdravotní pojišťovny. Počet dětí s diabetem se v České republice v posledních letech blíží hranici tří tisíc. To je více než dvojnásobek stavu z roku 1990. Cukrovka se navíc u dětí projevuje ve stále nižším věku. Lepší zvládnutí nemoci v dětském věku se tak stává jedním z hlavních úkolů současné diabetologie.