U rakoviny varlat hraje podstatnou roli včasná diagnostika. Jak poznat příznaky?

28. 2. 2019 10:05
47 nových názorů

Rakovina varlat je nejčastěji diagnostikovaná forma rakoviny u mužů ve věku 20 až 40 let. Příčiny jejího vzniku dosud nejsou známy, určitým rizikový faktor však představuje dědičnost, vliv na vznik onemocnění mohou mít i nesestouplá varlata při narození. Mezi poraněním varlat, horkými koupeli či nošení upnutého oblečení a rakovinou neexistuje žádné přímé spojení. Rakovinou varlat v Česku každoročně onemocnění stovky mužů a ze sta tisíc pacientů přibližně každý devátý nemoci nakonec podlehne. Rizikovou skupinu představují především mladí muži. Podle Movember Foundation, která o této nemoci šíří osvětu, je česká republika ve výskytu tohoto typu rakoviny na 7. místě. U mužů tvoří přibližně jedno procento všech zhoubných nádorů a v 90 procentech případů postihuje muže europoidní rasy. Od roku 1977 u nás počet nemocných trvale stoupá, úmrtnost oproti tomu klesá, a to díky větším možnostem diagnostiky, účinnější léčbě a preventivním kampaním.Příznaky rakoviny varlat

Nádorové onemocnění se obvykle projevuje:

 • Otokem nebo zduřením jednoho z varlat
 • Pocitem těžkého šourku
 • Změnou velikosti nebo tvaru varlete
 • Bolestí ve spodní části břicha nebo v tříslech
 • Náhlým nahromaděním tekutiny v šourku
 • Bolestí nebo nepohodlím ve varleti nebo v šourku
 • Zvětšením nebo citlivostí prsní tkáně

Rakovina se může projevit také bolestí v bederní oblasti zad. Tento příznak však často značí metastáze v lymfatických uzlinách. V některých případech lze na varleti nahmatat i bulku.

Rizikové faktory

Podle některých zdrojů jsou nejohroženější skupinou muži ve věku 20 až 40 let. Jiní však uvádějí, že ohroženi jsou už jedinci starší patnácti let. Přesné příčiny vzniku rakoviny známé nejsou, existují však faktory, které její vznik ovlivňují. Těmi jsou:

 • Rodinná anamnéza
 • Prodělání rakoviny varlat v minulosti
 • Nesestouplá varlata při narození
 • Downův syndrom

Část pacientů, u kterých se onemocnění vyskytlo, ve své anamnéze uvádí předchozí úraz, úder do varlete nebo jiné poranění. Souvislost s poraněními však nebyla dokázána. Studie s profesionálními cyklisty, motocyklisty a žokeji neprokázala souvislost ani žádný vztah mezi mikrotraumaty varlat při těchto sportech a vznikem nádorů. Na vznik rakoviny nemají vliv ani horké koupele či nošení upnutého prádla.

Léčba

Nádory varlat jsou naštěstí poměrně dobře léčitelné, zvláště pokud jsou diagnostikovány včas. Léčit lze i pokročilá stádia nemoci. A to:

 • Orchiektomií, což je chirurgické odstranění postižených varlat, která se provádí v celkové anestezii
 • Chemoterapií
 • Radioterapií

Chemoterapie a radioterapie se obvykle předepisuje po operaci. Cílem je vyléčit zbývající rakovinové buňky, které se jinak mohou šířit do dalších částí těla, konkrétně třeba do lymfatických uzlin a tvořit další metastáze.

Léčba je z většiny úspěšná a v případě, že je zachováno jedno zdravé varle, kvalita života nemocného jedince se nijak nemění. Chirurg může do šourku umístit umělé varle, aby následky operace nebyly vidět.

Rakovina varlat a neplodnost

Ačkoli je v případě radioterapie ozařováno jen jedno varle, může následkem léčby dojít ke ztrátě plodnosti. Stejně to platí i u léčby chemoterapií. Většinou se však jedná o dočasný stav. Reprodukční funkce se v 70 % případech vrací do původního stavu. Přesto by muži trpící rakovinou varlat měli zvážit uchování spermatu ještě předtím, než podstoupí chemoterapii nebo léčbu ozařováním.

Prevence

Prevenci by měl vlastnoručně provádět každý muž, a to hlavně ten, u kterého se vyskytuje některý z rizikových faktorů. Jak na to? Je důležité seznámit se s velikostí a tvarem varlat i obvyklou polohou zduřelin. Následně bude moci každý muž rozpoznat veškeré změny a včas zjistit, že něco není v pořádku.

Vstoupit do diskuse (47 názorů)