Zatímco míra úmrtnosti v americkém velkoměstě zůstává na sestupu, u cukrovky je tomu naopak. Předloni v New Yorku 5695 zesnulých přímo či nepřímo podlehlo důsledkům cukrovky, což představovalo téměř 11 procent všech úmrtí, oproti pouhým šesti procentům v roce 1990.
„Je to spjato s obezitou a stejně jako obezitě bychom se tomu mohli vyhnout,“ upozornil Thomas Farley, který na radnici odpovídá za zdravotnictví.
Růst obezity podle radnice i téměř zdvojnásobil epidemii cukrovky II. typu v New Yorku na 650.000 případů v roce 2011, tedy od roku 2002 přibylo dalších 200.000 případů. Ale desetitisíce dalších lidí ani netuší, že jsou také nemocní.
Epidemie doléhá tvrdě především na černošskou komunitu (116 mrtvých na 100.000 obyvatel), nejchudší (114 úmrtí) a spíše na muže než ženy (80 ku 58 úmrtím na 100.000 lidí).
Radnice se snažila s epidemií bojovat i tím, že se pokusila omezit velikost jednotlivých balení sladkých limonád, ale narazila s tímto opatřením u soudu. Teď se však chystá spustit novou kampaň upozorňující na rizika slazených nápojů.
Více než polovina dospělé populace v New Yorku vykazuje nadváhu či přímo obezitu; první potíž se týká třetiny a druhá více než pětiny obyvatel. Obezitou trpí podle úředních statistik pětina dětí v mateřských školkách a ve školách je příliš tlustý každý druhý žák.