Tím, že ÚOHS předběžné opatření nevydal, může Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) teoreticky uzavřít smlouvu s vítězem už nyní. Ústav ale počká na ukončení správního řízení.
„ÚOHS sice v této věci vydal rozhodnutí, kterým zamítl návrh účastníka řízení na vydání předběžného opatření, nicméně o vlastním návrhu dosud nerozhodl. Správní řízení stále běží a SÚKL nemůže předjímat, kdy a s jakým výsledkem skončí,“ uvedla na dotaz ČTK mluvčí SÚKL Lucie Šustková.
Potvrdila, že jakmile to s ohledem na průběh daného řízení bude možné, uzavře SÚKL s vítězným uchazečem smlouvu o smlouvě budoucí. Ústav vyhotoví o veřejné zakázce písemnou zprávu a odešle oznámení o výsledku zadávacího řízení k uveřejnění do 15 dnů od uzavření smlouvy.
Ústav také vyrozumí vítěze veřejné zakázky, že má podat žádost o udělení licence. Podáním žádosti bude zahájeno správní řízení o udělení licence. Podle předpokladu by nemělo trvat déle než 30 dnů.
Vítězný uchazeč musí také získat povolení k zacházení s návykovými látkami od Inspektorátu omamných a psychotropních látek ministerstva zdravotnictví. Až obdrží licenci i toto povolení, budou splněny podmínky smlouvy o smlouvě budoucí pro uzavření smlouvy o dodávce léčebného konopí.
Teprve pak lze zahájit plnění smlouvy, upřesnila postup Šustková a dodala, že zahájení plnění veřejné zakázky požaduje zadavatel nejdříve čtyři a nejpozději sedm měsíců od udělení licence.
České lékárny už pacientům nabízejí konopí dovážené z ciziny. Jeho cena je však několikanásobně vyšší, než kolik by mělo stát tuzemské konopí. Gram z dovozu stojí v lékárnách kolem 300 korun. Lékový ústav už koncem loňského roku uvedl, že v soutěži o českého dodavatele zvítězila s nejlepší cenou firma Elkoplast Slušovice, která nabídla cenu 68 korun bez DPH za gram. Server iDnes.cz v minulosti uvedl, že do druhého kola tendru postoupily Elkoplast Slušovice, firma Medihemp a společnost Velvana, která do soutěže šla s firmou Leros a Výzkumným ústavem rostlinné výroby.
Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se ale zatím téměř neprovádí. Konopí se vydává na elektronický předpis, registr výdejů v lékovém ústavu byl spuštěn loni v listopadu. Od prosince 2014 do února 2015 dostalo na recept konopí deset pacientů. Indikovány k léčbě jsou 2000 až 3000 nemocných, velká část jich tedy je dál odkázána na černý trh či vlastní výpěstky s rizikem, že se dostanou do konfliktu se zákonem.