Přestože existence kartelu byla potvrzena, bylo nutno snížit uložené sankce z původních 35 569 000 na 33 197 000 Kč pro HOSPIMED a z původních 27 763 000 na 10 900 000 Kč pro PURO-KLIMA. Úřad oznámil, že rozhodnutí již je pravomocné.
V prvostupňovém rozhodnutí ÚOHS uvedl, že obě společnosti v letech 2008 a 2010 slaďovaly své nabídky nebo koordinovaly své jednání při účasti ve veřejných zakázkách „Modernizace a obnova přístrojového vybavení komplexního kardiovaskulárního centra FN Ostrava“, „UK-1.LF – ZDRAVOTNÍ TECHNOLOGIE PRO STAVBU KATEŘINSKÁ 32“ a „Modernizace přístrojového vybavení a obnova technologií KC KN Liberec“. Celkový objem těchto zakázek dosahoval téměř 200 milionů korun bez DPH. Jednání ve vzájemné shodě ovlivnilo výsledky uvedených zadávacích řízení a došlo tak k narušení hospodářské soutěže na trhu dodávek zdravotnické přístrojové techniky na území České republiky.
V rámci správního řízení ÚOHS zajistil informace o četných obchodních kontaktech mezi společnostmi HOSPIMED a PURO-KLIMA i korespondenci svědčící o koordinovaném jednání na trhu. Při prověřování konkrétních zadávacích řízení bylo dále zjištěno, že některé nabídky účastníků řízení byly nápadně podobné, nabídkové ceny byly zcela shodné či se lišily pouze nepatrně a vždy byly nastaveny těsně pod maximální cenu stanovenou zadavatelem.
V rozkladovém řízení nyní musel předseda Rafaj zrušit část týkající se veřejné zakázky „UK-1.LF – ZDRAVOTNÍ TECHNOLOGIE PRO STAVBU KATEŘINSKÁ 32“, neboť u ní již uběhla tříletá subjektivní lhůta pro uložení sankce. Pokuty pro oba účastníky řízení byly v důsledku toho přiměřeným způsobem sníženy.
Společnost PURO-KLIMA navíc před uložením prvostupňové sankce upravila své účetní období, o čemž nebyl prvostupňový orgán zavčas informován a nemohl tuto skutečnost zohlednit při výpočtu sankce. V rozkladovém řízení bylo nicméně třeba tuto věc napravit. Vzhledem k uvedené změně společnost PURO-KLIMA vykázala výrazně nižší obrat a předseda Petr Rafaj její sankci musel dále ponížit na necelých 11 milionů korun.