Nová právní úprava, která leží v Poslanecké sněmovně, zakazuje poskytování jakýchkoli bonusů a výhod v souvislosti s výdejem léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis a současně hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Dopadá tedy na nejrůznější slevové karty nebo vyplácení peněz za recept. Novela současně stanoví finanční sankce za porušení tohoto zákazu.
„Úřad považuje takovou úpravu za odporující pravidlům ochrany hospodářské soutěže, neboť by vedla k výraznému omezení cenové soutěže mezi lékárnami,“ uvedl Rafaj. Podle něj jsou lékárny běžné podnikatelské subjekty, které navzájem soutěží v poskytování lékárenské péče, a to jak v oblasti výdeje léčivých přípravků na lékařský předpis, tak přípravků, jejichž výdej na lékařský předpis vázán není. „Lékárny proto mohou využívat všech legitimních způsobů jak získávat zákazníky a podporovat svůj obrat,“ uvedl Rafaj.
Obdobné jednání České lékárnické komory ÚOHS v minulosti sankcionoval pokutou jeden milion korun. Nedávno ji potvrdil i Nejvyšší správní soud. Podle Rafaje navrhovaná právní úprava aktuální závěry soudu obchází. Pokud bude parlamentem přijata, ztratí ÚOHS možnost proti těmto praktikám zasáhnout.
ÚOHS dnes kritizoval také iniciativu ministerstva zdravotnictví regulovat počet a umístění lékáren, kterou zaznamenal v tisku. „Činnost lékáren by měla být regulována pouze v rozsahu nezbytném pro řádný výkon dané profese, vždy by však měla být zvažována rovnováha mezi zájmem na řádném výkonu profese a zájmem na účinném fungování hospodářské soutěže,“ uvedl Rafaj. Podle něj subjekty, které nejsou na trhu vystaveny konkurenčnímu tlaku, nejsou nuceny inovovat a zkvalitňovat své služby ani nenabízejí spotřebitelům výhodnější cenové podmínky, naopak jim nic nebrání ceny zvyšovat.