WASHINGTON - Jeho ministerstvo objednalo 12,4 milionu balení Tamiflu a 1,75 milionu balení léku Relenza.
Již předtím nakoupilo 5,5 milionu dávek antivirotik. Leavitt ve výboru Senátu řekl, že nikdo neví, zda a kdy bude virus ohrožovat i lidi. Ale „je jen otázkou času - a může to být velmi brzy“, kdy se nemocí na americkém území infikují ptáci ve volně přírodě a možná i drůbež, řekl.
U drůbeže v USA byla již v izolovaných případech ptačí chřipka zaznamenána, ale ne virus H5N1. Kvůli němu bylo od konce roku 2003 vybito asi 200 milionů ptáků, především v Asii.
Šíření ptačí chřipky a obavy z mutace, po níž by byla přenosná z člověka na člověka a mohla by způsobit pandemii, vyvolaly zvýšenou poptávku po Tamiflu. I další země a jednotlivci si dělají zásoby léků v naději, že předejdou infekci nebo aspoň zmírní příznaky ptačí chřipky.
Americká administrativa chce mít pro případ epidemie léky pro 25 procent z asi 290 milionů obyvatel USA. Výrobce Tamiflu, firma Roche, v únoru oznámila, že americké úřady daly souhlas s nákupem 46 milionů balení léku.
Odborníci považují Tamiflu za nejúčinnější, i když jeho účinky na virus H5N1 nejsou zcela prozkoumané. Stejně tak se musí začít podávat brzy po nákaze. Relenza je podle odborníků stejně účinným lékem, ale musí se inhalovat a může zhoršit astma a podobná onemocnění. V ČR vláda v úterý rozhodla, že v příštím roce by měly být zásoby antivirotik pro asi pětinu obyvatelstva.
ČTK