Kubánský režim vysílá lékaře do zahraničí od roku 1973. V minulosti se tak snažil zejména podpořit ideologicky spřízněné vlády, například v Etiopii, Angole a Nikaragui. Dnes je pro Kubu program především zdrojem tvrdé měny. Mnoho Kubánců si ale stěžuje, že zahraniční zdravotnické mise zhoršují kvalitu zdravotní péče na ostrově.
Podle amerického ministerstva zahraničí kubánské zdravotnické mise zahrnují vykořisťování a nucenou práci. Jejich účastníci jsou podle americké diplomacie nuceni k dlouhé pracovní době, jsou ubytováváni v nebezpečných oblastech a musejí propagovat politiku kubánské komunistické vlády.
Spojené státy uplatňují od 60. let vůči Kubě obchodní embargo. Ke zrušení embarga opakovaně vyzývá Valné shromáždění OSN, protože podle většiny zemí jen zhoršuje ekonomickou situaci Kubánců. Svůj hlavní cíl, pád komunistické vlády na Kubě, toto opatření zatím nesplnilo.
Bývalý americký prezident Barack Obama v roce 2015 po půlstoletí obnovil diplomatické vztahy USA s Kubou. Po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu se ale vztahy obou zemí opět zhoršily.