Několik pacientů se v poslední době na vlastní kůži přesvědčilo o tom, co se již delší dobu předpokládalo - americké nemocnice účtují za stejné zákroky pokaždé jinou cenu.
Příkladem může být Kellie Hollandová, ošetřená na pohotovosti v nemocnici St. Joseph Regional Medical Center v Plymouthu kvůli ledvinovým kamenům. Hollandová, která nemá žádnou zdravotní pojistku, dostala od nemocnice poštou účet na 2080 dolarů, dalších několik set dolarů pak požadoval samotný lékař.
Hollandová nelenila a zjistila si, že pokud by se na ni vztahoval systém Medicare, nemocnice by dostala pouze 400 dolarů.
Sleva pro velké zákazníky
Řada expertů na americké zdravotnictví přiznává, že se jedná o běžnou praxi - účty pacientů bez pojištění bývají v průměru třikrát vyšší než těch, kteří nějakou pojistku mají.
Nepojištěná rodina, která má na 3 členy rodiny příjem pod 30 000 dolarů ročně, nezaplatí nic, stejná rodina s příjmem do 60 000 dolarů ročně pak zaplatí 6 tisíc dolarů.
Polovina Američanů, kteří musí vyhlásit bankrot, tak činí kvůli nákladům na zdravotní péči. Nemocnice se brání poukazem na to, že federální programy Medicare a Medicaid platí ve skutečnosti méně, než kolik činí reálné náklady, a že navíc nemocnice některé chudé pacienty léčí zcela zdarma.
Gerard Anderson, ředitel Centra pro nemocniční finance a management z Johns Hopkins University School of Public Health, tvrdí, že od chudých pacientů získají nemocnice v průměru pouze 10 % účtované částky. Je také velmi časté, že americké nemocnice předávají starost o placení účtů nějaké externí organizaci, která si za to z vybrané částky sráží 30 %.
Dr. Václav Větvička, Ph. D., Univerzita Louisville, Kentucky, USA, www.Zdravi.Euro.cz
Celý článek si můžete přečíst v tištěných Mladá fronta Zdravotnictví a medicínaZdraví.Euro.cz číslo 3, které vyšly 22. ledna 2007.