Ústav pro kontrolu léčiv varuje před nákupem léků mimo EU

26. 10. 2006 9:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před nákupy léčivých přípravků v zemích mimo Evropskou unii. Zejména v Asii a v Africe nemusí být zajištěny potřebné standardy jakosti, bezpečnosti a účinnosti léčivých přípravků a dozor nad trhem nemusí být příliš efektivní...


Praha - Světová zdravotnická organizace odhaduje, že v některých afrických zemích je trh s léčivými přípravky tvořen až z poloviny padělky, většinou velmi špatné jakosti. Ústav to uvádí na svých internetových stránkách www.sukl.cz.

Padělané léky mohou ohrozit zdraví či život tím, že mohou být toxické nebo neúčinné, případně mohou být jejich účinky naopak příliš zesílené. Padělky mohou obsahovat i zcela jiné účinné látky, než látky deklarované na obalu.

Před dvěma týdny upozornila například společnost La Roche, že byl v Egyptě zjištěn padělek jejího přípravku na léčbu obezity Xenical, který se vyrábí ve Švýcarsku.

Xenical má platnou registraci v Česku na základě rozhodnutí Evropské komise o centralizované registraci. Jeho výdej je vázán na lékařský předpis. Zjištěné padělky byly označeny číslem šarže B2395, která u originálu existuje. Avšak data výroby a ukončení doby použitelnosti uvedená na obalu byla odlišná od dat příslušné šarže originálu.

Padělky Xenicalu neobsahovaly účinnou látku obsaženou v originálním přípravku, ale pouze škrob, a proto nemohou mít předpokládaný účinek. Také barva tobolek a obalový materiál se mírně lišily od originálu, tobolky namísto malých kuliček obsahovaly jemný bílý prášek.

V létě SUKL zveřejnil varování Evropská komise před nákupem a používáním neregistrovaných a padělaných léčivých přípravků prodávaných prostřednictvím internetu, protože padělatelé léky se snaží obejít systém, který povoluje uvádění léků na trh a často využívají anonymity internetu.

Mezi takto nabízenými přípravky jsou časté růstové hormony, přípravky na erektilní dysfunkci, virové infekce nebo obezitu.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?