Zákon o neziskových nemocnicích schválila sněmovna přes odpor Senátu a prezidentského veta ještě před volbami. Obsahoval seznam 140 krajských i městských nemocnic a ústavů, které se měly stát neziskovými zařízeními. Za to, že by jim ministerstvo určovalo rozsah péče, měly mít jistotu, že s nimi pojišťovny uzavřou smlouvy.
Nemocnice, které by v systému neziskových zařízení nebyly nebo na něj nepřistoupily, by smlouvy s pojišťovnami nemusely získat. Od pacientů by pak musely vybírat za ošetření peníze, což by pro ně prakticky znamenalo konec. Ve Středočeském kraji takový osud hrozil soukromým nemocnicím v Kralupech nad Vltavou, Českém Brodě, Sedlčanech a Neratovicích.
Verdikt 14:1
Senátoři, kteří podali stížnost k Ústavnímu soudu, kritizovali zejména fakt, že seznam zahrnuje i nemocnice, které byly už dříve převedeny na obce a kraje. Namítali, že zákon ohrožuje základní lidské právo na ochranu zdraví a bezplatné poskytování zdravotní péče a porušuje právo na ochranu majetku.
Ústavní soud jim dal za pravdu a sporné paragrafy zrušil. „Zákon znamená zásadní zásah do působnosti územně-správních celků v oblasti zdravotnictví a podrobuje je řídící pravomoci ministerstva,“ řekla soudkyně zpravodajka Vlasta Formánková.
Verdiktem, proti kterému vystoupil pouze jeden z patnácti soudců, padl i termín 28. listopadu, do kterého musela povinně přejít do neziskového režimu všechna zdravotnická zařízení vyjmenovaná v (nyní již neplatné) příloze zákona. Nemocnice všech právních forem se pochopitelně mohou dál měnit na neziskové, ale pouze, pokud si to bude přát jejich zřizovatel.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek označil soudní rozhodnutí za vítězství zdravého rozumu: „Překotná aplikace tohoto nedokonalého zákona by ohrozila 150 tisíc zaměstnanců českých nemocnic a jejich pacienty.“ Ulevilo se i středočeskému hejtmanu Petru Bendlovi: „Rozhodnutí Ústavního soudu České republiky vítám a pokládám je za určité zadostiučinění. Pro kraje znamená velké oddechnutí, protože už nemusí čelit hrozbě komplikací, které zákon přinášel. Nemocnice se nemusejí na konci listopadu obávat nejistoty, zda budou moci léčit, a pacienti, zda budou ošetřeni.“
Konečně tak může být zahájena modernizace pěti oblastních nemocnic za téměř dvě miliardy korun, kterou kraj kvůli právní nejistotě zatím odkládal. Jedná se o nemocnice v Příbrami, Kladně, Mladé Boleslavi, Kolíně a Benešově. Modernizace se má dočkat i záchranná služba.
Kraj také vypíše výběrové řízení pro nájemce či kupce 11 menších zdravotnických zařízení: nemocnice v Berouně, Brandýse nad Labem, Mělníku, Nymburku, Hořovicích, Rakovníku a Třebotově, Ústav pneumologie a onkologie Na Pleši, léčebny dlouhodobě nemocných ve Vojkově a Prčici a Geriatrické a rehabilitační centrum Kladno. „Uvítal bych, kdyby od prvního ledna mohla většina zařízení fungovat pod novými privátními nájemci či vlastníky,“ podotkl P. Bendl.
Středočeské listy