Praha - Ústavní stížnost musí podepsat nejméně deset senátorů, jen v klubu ODS je jich 37. „S podpisy není problém, vím o ochotě podepsat to i z ostatních klubů,“ řekl senátor. Ke zrušení zákona se ODS s KDU-ČSL a Stranou zelených zavázaly i v koaliční smlouvě o budoucí vládě.
Zákon o přeměně zhruba 140 nemocnic a dalších zdravotnických ústavů na síť neziskových zařízení před volbami prosadily ČSSD a KSČM díky většině ve sněmovně, a to přes nesouhlas Senátu i prezidenta Václava Klause. Norma, která vstoupila v platnost 31. května, se vznikem sítě neziskových zdravotnických zařízení počítá k lednu příštího roku.
Odpůrci zákona kritizovali chaotický výběr budoucích zhruba 140 neziskových nemocnic, což bude mít dopad na územní dostupnost zdravotní péče. Kritici normě vyčítají také to, že protiústavně omezuje právo krajů a dalších vlastníků nemocnic nakládat s majetkem, ale nechává jim odpovědnost za hospodaření. O zrušení zákona proto usilují také kraje, senátoři podle Julínka postupují ve shodě s nimi.
Neziskové nemocnice budou mít automaticky nárok na smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Ostatní nemocnice by ze zdravotního pojištění dostávaly peníze jen za akutní péči, další zákroky by si lidé museli zaplatit. Podle zastánců zákon by se takové nemocnice mohly stát neziskovými, změnu by ale musel schválit parlament. Dosavadní ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) chce zákonem zabránit krajům převádět nemocnice z příspěvkových organizací na akciové společnosti.
Julínek chtěl původně stížnost předložit už dnes, její text však bude po právní stránce doladěn až večer. „Ještě se to vracelo a dodělávalo,“ uvedl senátor.
ČTK