Podle úřadu se Krajská zdravotní dopustila několika chyb. V zakázkách nebyly vymezeny podmínky v kritériu, které se týkalo nákladů na servis. Ze zadávacích podmínek nevyplýval obsah ani rozsah a podmínky servisu. Nebylo jasné, jak v tomto bodu bude Krajská zdravotní nabídky firem hodnotit.
„Krajská zdravotní se tak dopustila porušení zásady transparentnosti, když předmět obou zakázek nevymezila v podrobnostech nezbytných pro zpracování nabídek,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.
Zadavatel také v obou zakázkách po firmách chtěl doklady, na které podle zákona neměl právo. „I tento postup zadavatele mohl ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ uvedl Švanda. Z 13, respektive 15 dodavatelů, kteří si vyzvedli dokumentaci k zakázkám, podal nakonec nabídku pouze jeden.
„Nelze vyloučit, že pokud by zadavatel požadoval pouze doklady stanovené zákonem, mohlo se zadávacího řízení zúčastnit větší množství uchazečů s potenciálně výhodnějšími nabídkami,“ dodal Švanda.
Krajská zdravotní jakékoli pochybení odmítá a proti pokutě podá rozklad, řekl ČTK mluvčí Jiří Vondra. „Zakázka byla opakovaně konzultována a prošla také schvalovacím řízením ministerstva zdravotnictví,“ uvedl. Na nákup přístrojů přispěla prostřednictvím Integrovaného operačního programu Evropská unie.