Definitivní slovo ve jmenování pěti členů představenstva a devíti členů dozorčí rady Krajské zdravotní má rada kraje jako valná hromada akciové společnosti vlastněné ze 100 procent krajem. Návrh předložený koalicí KSČM a ČSSD podpořilo 46 zastupitelů z 51 hlasujících, pět se zdrželo.
V novém představenstvu by měli podle přání zastupitelů zasednout kromě Radka Scherfera také komunisté Jiří Novák, bývalý senátor za Chomutovsko Ladislav Drlý, místostarosta Krupky na Teplicku Jaroslav Dubský a sociální demokrat a primátor Děčína František Pelant. Ve funkci zřejmě skončí radní Kadaně René Budjač (ODS), náměstek chomutovského primátora Jan Řehák (ODS) a dosavadní ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt. Mandát složil už v září bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda, který je vyšetřovaný kvůli machinacím s evropskými dotacemi.
V dozorčí radě společnosti kromě tří zástupců zaměstnanců nejspíš zasednou starosta ústecké městské části Severní Terasa Josef Macík (ČSSD), děčínský zastupitel Vlastimil Lhoták (KSČM), zastupitel z Dolní Poustevny na Děčínsku Petr Vomáčka (KSČM), kardiolog z ústecké Masarykovy nemocnice Marian Bystroň (PRO!kraj) a lékař Sáša Štembera (Severočeši.cz). Ten se do Krajské zdravotní paradoxně vrací poté, co ho po neshodách chtěli propustit z místa primáře chirurgie mostecké nemocnice. Okresní soud ale letos v únoru platnost výpovědi kvůli rozhovoru v novinách zrušil. Z původního složení zůstane v dozorčí radě mostecký zastupitel a bývalý jednatel tamního divadla Václav Hofmann.
Dosud v dozorčí radě působil dnes znovuzvolený radní Ústeckého kraje Martin Klika (ČSSD), chomutovský radní Petr Husák (ČSSD) a starosta Dubí na Teplicku Petr Pípal, který byl zvolený v roce 2009 jako člen ODS. Ze strany ale letos odešel a do krajského zastupitelstva kandidoval za Severočechy.cz. Ladislav Drlý se z dozorčí rady přesunul do představenstva společnosti.
Krajská zdravotní spravuje pět velkých nemocnic v Ústí nad Labem, Dečíně, Teplicích, Mostě a Chomutově. Zaměstnává asi 6300 lidí, z nich 838 lékařů a přes 2600 zdravotních sester. V pěti nemocnicích má 3378 lůžek, více než třetinu v Masarykově nemocnici v Ústí. Roční obrat společnosti činí přes čtyři miliardy korun.
Firma několikrát čelila šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže kvůli veřejným zakázkám. Dostala pokuty 200.000 korun za zakázky na šicí materiál za 50 milionů korun a 700.000 korun za zakázku na přístrojové vybavení nemocnic za 420 milionů korun. Společnost se proti pokutám odvolala, čeká se na rozhodnutí soudu.
Navíc by měla vracet 176 milionů Kč jako poměrnou část z evropské dotace. Podle ministerstva financí byla zakázka předražená o 96 milionů korun, dalších 80 milionů je sankce za pochybení. Sankci ale může udělit jen ROP Severozápad jako administrátor dotace, ten ale do doby zvolení členů výboru z Karlovarského kraje nemůže rozhodnout. Členy z Ústeckého kraje zastupitelé zvolili dnes, zastupitelstvo Karlovarského kraje se sejde v pátek.