"Kvůli těmto cíleným násilnostem se muselo několik lékařů a ošetřovatelů z teritorií Beni a Libero odstěhovat, nebo dočasně opustit svůj domov. Několik lékařských zařízení tak zavřelo svoje dveře," píše se ve zprávě ministerstva.
Jen při nejnovějším čtvrtečním útoku ve městě Butembo donutili ozbrojenci šest klinik ukončit činnost, píše zpravodajský web BBC. Doktoři, kteří v nich pracovali, se nyní ukrývají.
Zástupci ošetřovatelů ve čtvrtek vyzvali konžskou vládu, aby jim zajistila lepší ochranu a zastavila útoky na zdravotnické pracovníky. Pokud ohrožení neustane, zvažují, že budou držet protestní hladovku.
Ohledně eboly a způsobů její léčby panuje na východě Konga řada fám. Podle jedné z nich nemoc do regionu zavlekli zahraniční lékaři, podle jiné na nemoci vydělávají, a nesnaží se ji tedy ve skutečnosti léčit. Někteří obyvatelé si myslí, že nemoc je pouze smyšlená.
Podle ministerstva zdravotnictví již viru od loňského srpna podlehlo 1248 lidí, 490 se jich vyléčilo.
Snahu o zastavení šíření nákazy komplikuje složitá bezpečnostní situace. Tisíce lidí kvůli ní už opustili svoje domovy, mnoho z nich se snaží dostat do sousední Ugandy. Ze strachu před ozbrojenci u hraničních přechodů ale překračují hranice nelegálně, čímž zvyšují riziko nekontrolovatelného šíření nemoci.
Současná epidemie v Kongu je druhou nejhorší po té z let 2013-2016, kdy v západní Africe na nemoc zemřelo přes 11.000 lidí.
Ebola se šíří přímým kontaktem s krví či tělními tekutinami nakažených. V pozdějších stádiích choroby jsou oběti velmi infekční. Lidé se mohou nakazit i při kontaktu s mrtvými, z tohoto důvodu je potřeba těla správným způsobem pohřbít. Virus způsobuje horečky a vnitřní a vnější krvácení, nemoci podlehne asi polovina nakažených.