Unie udělila Česku první výtku, že neplní dohodnuté závazky
navzdory slibům zatím všechny nutné „evropské zákony“ nepřijalo.
Od komise si tak vláda včera vysloužila první „pětku“. „Jedná se o první upozornění, že země nesplnila konkrétní závazky, ke kterým se zavázala,“ říká mluvčí české mise v Bruselu Libor Boháč. Republika totiž slíbila, že potřebná pravidla pro všechna povolání budou přijata do konce minulého roku. Zastřešující zákon o uznávání kvalifikace však teprve v lednu projednala vláda.
Normy, které mají pomoci architektům, lékařům a dalšímu zdravotnickému personálu mají nyní na stole poslanci. Schváleny byly jen zákony o veterinářích a advokátech.
Nová pravidla mají usnadnit kvalifikovaným odborníkům najít po vstupu republiky do unie práci v zahraničí. „Nyní je každý případ posuzován individuálně. Žadatel musí získat pracovní povolení, musí poslat spoustu materiálů. V budoucnu by vše šlo podle stanovené procedury,“ tvrdí Boháč.
Některým profesím ale neusnadní práci v zahraničí ani nové zákony. Pro inženýry, učitele, účetní či daňové poradce bude dál platit obecné pravidlo, že jejich diplomy jsou uznávány - ovšem až po splnění různých podmínek, které si jednotlivé státy mohou podle uvážení stanovit.
V současnosti už čeští odborníci v zahraničí působí, v Bruselu se například začínají usazovat advokáti. „Musel jsem předložit celý balík dokumentů,“ říká Jiří Balaštík, který spolu s kolegy zakládal v Belgii pobočku své pražské kanceláře. „Například potvrzení české komory, že jsem oprávněn vykonávat advokacii, výpis z rejstříku trestů, doklad, že se mé pojištění vztahuje i na Brusel.“ Přesto ale tvrdí, že daleko složitější než uznání kvalifikace bylo zřízení například tamního bankovního účtu.
Aleš Vojíř, Eva Hanáková, Hospodářské noviny, 12.3.2003