Země je největším výrobcem opia s velkým počtem narkomanů. Evropská unie (EU) vyčlenila na projekt osm milionů korun. Nyní se jedná o tom, že bude projekt pokračovat.
„Situace v této zemi byla katastrofální. O léčbu drogově závislých se staralo pouze jediné zařízení v zemi - Psychiatrická léčebna v Kábulu, a to ve velmi nuzných podmínkách,“ řekl dnes ČTK předseda sdružení Podané ruce Jindřich Vobořil.
Především se změnily léčebné postupy. Pracovníci kliniky byli proškoleni, dostali scházející odbornou literaturu, léky, počítač s připojením na internet, zlepšilo se vybavení kliniky.
Zkvalitnila se péče o pacienty. Při detoxikaci byli několik dní připoutáni v nedůstojných podmínkách řetězy lůžku. Teprve v rámci českého projektu se od těchto praktik upustilo.
Při zmodernizované klinice vznikly chráněné dílny, v nichž mohou klienti vytvářet tradiční výrobky, jejichž prodejem si pak přivydělávají a napomáhají ke zkvalitnění nemocnice.
Za klíčovou považuje Vobořil spolupráci s muslimskými duchovními, kteří dali k různým projektům souhlas a umožnili pomoc drogově závislým ženám uzavřeným před okolím světem.
Největším problémem byl podle předsedy sdružení únos lékaře Mohamada Safy Hasaniho, který se na projektu podílí. Hnutí Taliban jej propustilo až poté, co získalo výkupné 30.000 amerických dolarů, což představuje asi 900.000 korun.
Do budoucna připravují Podané ruce s dalšími organizacemi projekt, který by se týkal nejen pomoci drogově závislým, ale také duševně nemocným. Organizace již požádala Evropskou komisi o dotaci ve výši osmi milionů korun, která by zajistila pokračování projektu.
ČTK