Podle ní bude v Brně první pracoviště svého druhu na Moravě, obdobné centrum má vzniknout i v Praze.
Kvůli centru nemusely vzniknout žádné nové budovy, ale stojí na spolupráci Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno s Interní kardiologickou klinikou Fakultní nemocnice Brno. Důvodem užší spolupráce je nárůst počtu dospělých pacientů s vrozenými srdečními vadami.
„V České republice se každý rok narodí asi 700 dětí s vrozenou srdeční vadou. Celkem je v zemi okolo 25.000 lidí s tímto problémem v dětském i dospělém věku a očekává se nárůst na 60.000,“ uvedl lékař z interní kardiologické kliniky Tomáš Zatočil. Podle něj nárůst způsobuje posun v léčbě. Zatímco dříve lidé s některým typem vad nežili dlouho, dnes se dají tyto vady úspěšně řešit. Mnoho pacientů se dožije dospělého věku, žije normálním životem, pracuje, sportuje a zakládá rodiny.
Systém péče o děti s vrozenými vadami v České republice funguje podle Mrázové dobře, ale péče o dospělé nebyla tak propracovaná. „Děti se často dostaly do dospělého věku, přešly od dětských lékařů k praktickým a centrum, kde například v dětském věku podstoupily operaci, o nich ztratilo povědomí,“ uvedla Mrázová. Právě to se díky novému centru zlepší, protože bude mít povědomí o pacientech i v dospělosti. To povede k lepší péči a k získání zkušeností lékařů, které pak využijí i u jiných pacientů.
Povědomí o pacientech nejen v dětském věku, ale i v dospělém pak může mít dobrý vliv na jejich život. Příkladem je osmatřicetiletá Bohumila ze Zlínského kraje, která se narodila s vadou srdeční chlopně. „Za život jsem podstoupila dvě operace. Jednu ve čtyřech letech, druhou ve 36 letech. Před druhou operací jsem nezvládala dělat moc práce, ale to se po ní změnilo. Nyní víc pracuju a jsem více aktivní,“ uvedla Bohumila, která i se srdeční vadou zvládla odrodit tři děti, dvě z toho jsou dvojčata.
Vrozená srdeční vada se od té získané liší tím, že se s ní člověk už narodí. Vada vznikne v těhotenství vlivem vnějších faktorů, například infekcí nebo stykem s negativními látkami v těhotenství. Proto pak vznikají defekty, jako například užší chlopeň. Mezi získané vady patří například vysoký krevní tlak.