Paliativní péče se poskytuje pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo takzvaném terminálním stadiu. Cílem paliativní péče je zmírnit bolest a tělesná a duševní strádání. Nesoustřeďuje se na vyléčení, ale na kvalitu posledních dní a měsíců života, zahrnuje přitom i psychickou podporu a pomoc blízkým.
Centrum bude provozovat Sdružení zdravotnických zařízení II Brno, což je příspěvková organizace Brna. "Vzhledem k věkovému složení Brna a předpokládanému nárůstu počtu lidí ve vyšších věkových skupinách je třeba počítat jak s rostoucí potřebou zdravotní a sociální péče, tak právě i s potřebou péče paliativní," uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Doplnila, že potřebnou paliativní péči ve městě dosud poskytovaly jen charitní či jiné neziskové organizace. Brno je podle ní první město v ČR, pod kterým takové centrum vzniká.
Náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že ve městě ročně zemře asi 4000 lidí, z toho u více než poloviny je podle něj smrt očekávatelná, kdy jsou lidé na sklonku života a smysl má tišit jejich bolesti. Právě tito lidé by podle něj mohli službu využít.
Služba poradny zahájí činnost ve středu, ambulance od začátku dubna, mobilní domácí hospic zřejmě od začátku května. "Naším cílem je zlepšit život lidem s nemocí a umírajícím konec života," uvedla vedoucí lékařka centra Regina Slámová.
Centrum dvěma usneseními podpořili brněnští zastupitelé, na úhradu části nákladů spojených se zahájením činnosti schválili třímilionový neinvestiční příspěvek, dalších více než 2,5 milionu korun pak na předfinancování nákupu pěti elektromobilů.
V Česku ročně umírá zhruba 108.000 lidí, asi 65 procent zemře v nemocnici. Podle průzkumů si ale až 80 procent lidí přeje umírat doma.