V ČR by měly vzniknout ambulance pro děti ohrožené závislostí

1. 7. 2013 7:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Přestože české děti mají zkušenosti s konopím od 13 let, kouří od 11 let a alkohol pravidelně pije 60 procent dospívajících, není v ČR ani jedna adiktologická ambulance zaměřená na péči o děti a dospívající ohrožené závislostí. Adiktologové zmapovali potřebnost této péče a vyšlo jim, že jen v Praze a Středočeském kraji ji ročně potřebuje až 5000 dětí. Novinářům to řekl přednosta kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) profesor Michal Miovský.


„Projekt potvrdil, že v Praze chybí specializovaná ambulance pro děti a mladistvé ohrožené návykovými látkami, a naopak není nutné navyšovat počty specializovaných lůžek,“ shrnul výsledky profesor.

První taková ambulance by mohla vzniknout v pražském Apolináři, kde před lety už byla. Pokud se podaří vyjednat se zdravotními pojišťovnami úhradu péče, ověří ambulance, jaké služby děti a dospívající potřebují, a pak by mohla vzniknout síť ve všech krajích, popsal plány Miovský.

Adiktologové mají řadu dat z tzv. školských studií, které mimo jiné ukazují, že mezi náctiletými se zkušeností s konopím lze až devět procent považovat za problémové. Zkušenost s konopím má 48 procent studentů a 44 procent studentek. Denně kouří tabák 29 procent chlapců ve věku 16 až 18 let a 25,3 procenta stejně starých dívek. Náctiletí nejčastěji pijí pivo a destiláty, jen 2,6 procenta alkohol nikdy nepilo.

Podle dostupných dat narůstají počty dětí přijatých kvůli otravě alkoholem do intenzivní nemocniční péče. Pražská záchranka vyjíždí ročně více než 50krát k dětem do 15 let, které jsou pod vlivem návykových látek, a více než 300krát k mladistvým.

Detoxifikací od návykových látek prošlo v roce 2011 v ČR 592 dětí a mladistvých, je to přes osm procent všech pacientů detoxu. Téměř pětina dětí tam byla kvůli alkoholu, 42 procent kvůli užití jiných stimulancií, 16 procent kvůli kombinaci více látek a 14 procent kvůli kanabinoidům.

Téměř polovina dětí a dospívajících byla detoxifikována v Praze, což je dáno tím, že v hlavním městě je jediný detox určený výhradně dětem a mladistvým v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Na detox ale specializovaná ambulantní péče nenavazuje, část dětí končí u dětských psychiatrů, část na uzavřených psychiatrických odděleních.

Miovský uvedl, že chystaná ambulance by byla specifická tím, že zajistí kombinaci všech služeb. Byl by v ní dětský psycholog - adiktolog, dětský psychiatr, řešily by se i problémy dětí se školou, případně sociální problémy. Ambulance by měla být součástí střediska pro rodinnou terapii a psychoterapii, kterou klinika už provozuje.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?