Varoval před tím, aby lidé na poraněná, uhynulá nebo podezřele se chovající zvířata nesahali. Místo toho mohou kontaktovat městskou policii či místní myslivecké sdružení.
„Přenos tohoto typu viru vztekliny na člověka je vzácný, ale přesto je třeba mít se na pozoru při nálezu uhynulého netopýra nebo jedince s atypickým chováním,“ uvedl mluvčí. Z nákazového hlediska podle něj vzteklina u netopýrů hrozbu pro Česko nepředstavuje.
Nakažená samice netopýra byla nalezená ve středu 9. září. Apatické zvíře předala nálezkyně pražské záchranné stanici pro volně žijící živočichy. „Navzdory okamžité snaze ošetřovatelů netopýrovi pomoci, zvíře nedlouho po příjmu uhynulo,“ uvedla za Lesy hlavního města Prahy, které stanici spravují, Petra Fišerová. Pokud by Pražané uviděli neobvykle se chovajícího netopýra, mohou zavolat na nonstop pohotovostní telefonní linku 773 773 771. Ošetřovatelé si následně pro zvíře přijedou.
Pokud netopýr vzteklinu chytne, je neschopný letu, nevyhledává úkryt a vydává nenormální zvuky. Lidé by si tedy měli dávat pozor na netopýry, kteří působí dezorientovaně, uvedli veterináři. „Speleology a další osoby navštěvující jeskyně, kde se vyskytují kolonie netopýrů, je třeba upozornit na nebezpečí nákazy ze vzduchu. Při návštěvě těchto míst je proto vhodné vždy používat respirátor, brýle a rukavice,“ dodal Pejchal.
V ČR se vzteklina u netopýra naposledy diagnostikovala v květnu 2005 v okrese Vyškov. V posledním čtvrt století se objevily ještě tři případy. Vzteklina u jiných živočichů byla naposledy nalezena u lišky v okrese Turnov v roce 2002.
Původcem choroby je virus, proti nemoci se dá očkovat. Od roku 1953 se v Česku očkují povinně psi.