Na psychiatrii jde v Česku podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) 2,6 procenta peněz zdravotního pojištění, ze zhruba 220 miliard Kč je to necelých šest miliard ročně. Průměr zemí OECD, včetně rozvojových, je 3,5 procenta, vyspělé dávají i osm procent.
Většina péče je soustředěna do velkých léčeben, což jde proti evropskému trendu. Ambulancí je nedostatek. Chystaná reforma psychiatrie počítá se vznikem Center duševního zdraví ve všech regionech. Centra se soustředí na pacienty s vážnou duševní nemocí, kteří dosud musejí být v ústavech.
Další téma reformy je například odstranění negativního hodnocení oboru i pacientů veřejností, zlepšit se také má spolupráce mezi psychiatrií a ostatní medicínou. Do cílů reformy se řadí i podpora psychiatrického výzkumu. Na ten se zaměřuje Národní ústav duševního zdraví, který slavnostně otevře novou budovu v Klecanech u Prahy.
Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který zveřejnil čísla naposledy za rok 2012, poskytovalo v daném roce psychiatrickou péči 853 ambulancí, 30 nemocničních oddělení a 18 psychiatrických léčeben (nyní psychiatrických nemocnic) pro dospělé a tři pro děti.
Ambulance provedly 2,96 milionu ošetření a vyšetření, meziročně o procento víc, proti roku 2000 o 38 procent víc. Ošetřily 603.000 pacientů, meziročně o čtyři procenta víc, proti roku 2000 téměř o 60 procent víc. Nejčastěji se v ambulancích léčili pacienti s neurotickými poruchami, afektivními poruchami, schizofrenií a kvůli problémům s návykovými látkami.
Celkem se v ambulancích kvůli problémům s alkoholem léčilo 22.838 lidí, s nelegálními drogami 15.716. S Alzheimerovou chorobou bylo v ambulancích přes 15.000 pacientů, s poruchami příjmu potravy 3461, substituční léčbu kvůli závislosti na opiátových drogách podstupovalo 2357 lidí. U dětí byly nejčastějším důvodem ambulantní léčby vývojové poruchy, mentální retardace a neurotické poruchy. Na 10.000 obyvatel bylo ambulantně léčeno 550 osob.
V lůžkové péči bylo na nemocničních psychiatriích 1260 lůžek, v psychiatrických léčebnách (nemocnicích) pro dospělé 8847 lůžek a pro děti 250 lůžek. Lůžek dlouhodobě mírně ubývá, z celkového počtu je 59 procent lůžek na odděleních všeobecné psychiatrie, 19 procent gerontopsychiatrie, 15 procent pro léčbu alkoholismu a ostatních závislostí, šest procent pro děti a dorost a dvě procenta na sexuologii.
Muži byli hospitalizovaní nejčastěji s poruchou vyvolanou psychoaktivními látkami, ženy nejčastěji s neurotickými poruchami. Většina pacientů po ukončení hospitalizace potřebovala ambulantní péči, z nich 48 procent trvalou, 30 procent dočasnou, devět procent muselo být znovu hospitalizováno a jen pět procent žádnou další péči nepotřebovalo.