Mezi Súdánci, kteří se před násilím v Dárfúru zachránili v uprchlických táborech, lékaři zaznamenali od počátku července 18 770 případů onemocnění malárií, která si zatím vyžádala 14 obětí. Kromě malárie západní Dárfúr už dříve zasáhla žloutenka, na niž zemřelo 27 lidí.
Podle místopředsedy Africké unie Patricka Mazimhaky asi tisícovka lidí denně umírá na nemoci související s hladem. Ale WHO toto číslo nepotvrdila.
Přesto americká Agentura pro mezinárodní rozvoj odhaduje, že od počátku krize loni v únoru v Dárfúru z humanitárních důvodů zemřelo na 50 tisíc lidí.
Súdánská vláda sice slibuje vyslat dalších deset tisíc policistů na ochranu černošských usedlíků v Dárfúru, ale podle úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) obyvatelé ze západu Súdánu, zejména z oblasti Dárfúru, dál hledají ochranu v sousedním Čadu.
Bezpečnost jim nedokázalo zajistit ani 40 tisíc vládních arabských vojáků, ani 10 tisíc policistů, kteří tam už jsou.
Ani Čad však běžencům neskýtá bezpečí. V čadské vesnici Sisi súdánské milice Džandžaví zabily 15 civilistů a uloupily 260 kusů dobytka.
„Džandžaví nám přicházejí brát dobytek, zejména před obdobím dešťů. Pokud jim jej odmítneme vydat, zabijí nás,“ tvrdila jedna z vesničanek.
Násilí v Dárfúru páchají i černošští rebelové, kteří bojují proti chartúmské vládě.
Právo