V Hradci testují americký lék objevený vědcem z Nemošic

17. 6. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Fakultní nemocnice v Hradci Králové je jedním z několika málo ústavů, které právě začínají v České republice vyhodnocovat účinky amerického léku Vidaza. Ten pomáhá lidem trpícím myelodysplasií...


Tento měsíc měly začít zkoušky dalšího z desítek léků proti vážným chorobám. Na jeho vzniku se podílel Čechoameričan z našeho regionu.

Fakultní nemocnice v Hradci Králové je jedním z několika málo ústavů, které právě začínají v České republice vyhodnocovat účinky amerického léku Vidaza. Ten pomáhá lidem trpícím myelodysplasií. Jde o zhoubnou nemoc podobnou leukémii. Postihuje hlavně šedesátníky a výše.

Konkurence? Čeští chemici

Na objevení léku se podílel vědec Ladislav Haňka, rodák z Mnětic. Vyrostl v Nemošicích na Pardubicku, studoval v Praze i v Kodani a od roku 1951 žije s manželkou Evou ve Spojených státech.

„Vím, že v Česku má Vidazu zkoušet asi šest nebo sedm specializovaných klinik,“ říká dr. Haňka. Už v roce 1962 vypracoval metodu, která umožnila objevit nové protirakovinové léky. Tehdy dělal ve výzkumném oboru velké farmaceutické firmy v michiganském městě Kalamazoo.

„Po letech tvrdé dřiny se nám podařilo lék vyizolovat v čisté formě,“ vzpomíná. Tutéž látku ale krátce předtím vyrobili chemici v ústavu profesora Šorma na pražské Akademii věd.

\\ Informace o léku

„Měli jsme patent pro Ameriku, kolegové z Prahy zase pro několik zemí Evropy,“ vysvětluje. Medikament nazvaný podle křestního jména Haňky Ladakamycin ale tenkrát u některých pacientů s pokročilou leukémií způsoboval srdeční toxicitu.

„Měl nežádoucí vedlejší účinky,“ uznává dr. Haňka. Klinické testování u lidí se proto tehdy nedělalo. Uběhly roky, patenty byly prošlé a léku ve „veřejné doméně“ se ujala menší farmaceutická firma z Colorada.

Od července 2004 se pod jménem Vidaza prodává v amerických lékárnách. Při současném způsobu použití totiž nevykazuje známky srdeční toxicity.

Studie může trvat i pět roků

„Zkoušíme desítky různých léků,“ řekl včera dr. Petr Tilšer, lékařský náměstek ředitele fakultní nemocnice. „Před jejich nasazením se uskutečňují studie různé úrovně. Některé mohou trvat až pět let,“ dodává náměstek Tilšer.

„Žádný finanční zisk z toho nemám. Cítím ale hlubokou vděčnost za to, že jako mladý výzkumník jsem pomohl přivést na svět lék, který dává naději lidem, pro něž dosud žádná nebyla,“ říká 85letý Ladislav Haňka, americký vědec z Pardubicka.

JAN KORBEL, Deníky Bohemia

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?