„V současné době je ve světě v testovací fázi dvanáct vakcín, některé z nich už v pokročilém stadiu,“ řekl Hassan Mahomed z univerzity v Kapském městě a vedoucí tří klinických zkoušek.
„Šest z těchto vakcín se testuje v Jihoafrické republice a vůbec v Africe. Výsledky u jedné z nich budeme mít počátkem roku 2013,“ řekl. Další klinické zkoušky budou prováděny také v Tanzanii a Brazílii.
První vakcína proti tuberkulóze nazvaná BCG vyvinutá ve 20. letech minulého století je už proti novým formám nemoci neúčinná. Přitom na tuto jednu z nejvražednějších nemocí planety každým rokem ve světě umírá 1,4 milionu lidí.
Tuberkulóza je léčitelná, ale smrtelná nemoc, pokud není léčena. Je mimořádně nakažlivá; jeden nemocný nakazí za rok deset až patnáct dalších lidí.
Zvlášť nebezpečné jsou multirezistentní formy této nemoci, na které neúčinkují běžné léky první linie. Jejich léčba je velice dlouhá a komplikovaná, trvá okolo dvou let a používají se při ní vysoce toxické léky s řadou vedlejších účinků. V současné době je těmito formami ve světě postiženo 650.000 lidí a toto číslo se bude dále zvyšovat.
Nová kombinovaná léčba zaměřená jak na klasickou formu tuberkulózy, tak i na její multirezistentní formy, by měla umožnit redukovat výrazně trvání léčby tím, že ji zjednoduší a zefektivní, řekl Mel Spigelman ze Sdružení proti tuberkulóze. Podle vědců nový lék by mohl vyléčit nemocné postižené jak běžnou tuberkulózou, tak i její rezistentní formou za čtyři měsíce, zatímco nyní je to šest respektive 24 měsíců.
Cílem desetiletého plánu testování vakcín je získat finance v době, kdy se pozornost ve světě stále více soustřeďuje na nemoc AIDS a na její výzkum.
Jihoafrická republika je spolu s Lesothem a Svazijskem zemí s nejvyšším výskytem tuberkulózy na světě. V JAR je podle jejích úřadů nositelem této nemoci až 80 procent obyvatel. Výskyt nemoci se tady za posledních patnáct let zvýšil čtyřikrát.