V Kanadě zahájena konference o boji proti AIDS

14. 8. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
V kanadském Torontu v noci na dnešek SELČ začala 16. konference o syndromu získaného selhání imunity (AIDS), během níž celý týden budou vědci a další odborníci diskutovat o nejúčinnějších způsobech boje proti této zatím smrtelné nemoci. "Stále čelíme katastrofě," prohlásil ředitel programu OSN Peter Piot...


Toronto - V kanadském Torontu v noci na dnešek SELČ začala 16. konference o syndromu získaného selhání imunity (AIDS), během níž celý týden budou vědci a další odborníci diskutovat o nejúčinnějších způsobech boje proti této zatím smrtelné nemoci.

„Stále čelíme katastrofě. Pokud se neshodneme na tom, že AIDS je bezprecedentní jev, který vyžaduje výjimečný zásah politiky, pak veškerá snaha splaskne jako bublina,“ prohlásil ředitel Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) Peter Piot.

Upozornil na nebezpečí uvolnění v boji proti AIDS vzhledem ke statistikám, které poprvé naznačují stabilitu ve světových ukazatelích nákazy - jistý pokles znamenala zhruba desítka zemí jako Haiti, Keňa či Kambodža.

Přesto zůstává alarmující stav například v Jihoafrické republice, kde je zasaženo téměř 19 procent dospělé populace. Zneklidňující je vývoj také v Indii, ve východní Evropě a Číně.

Největší úsilí v prevenci je nutné vyvinout mezi dospělou populací, aby změnila své chování, zdůraznil Piot. Bude nutné o tom přesvědčit starší muže, kteří mají více sexuálních partnerů a pak přenášejí nemoc na manželky, přítelkyně i partnery při nechráněném styku. „Budoucnost této epidemie je v našich rukou,“ poznamenal.

Každý rok stoupá počet nositelů viru HIV. V loňském roce se nakazily 4,1 milionu osob, takže ke konci roku jich bylo celkem 38,6 milionu. Přitom v rozvojových zemích se pouze 20 procentům nemocných dostává vhodné péče.

Je nutné zlepšit prevenci, upozornil zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates, který se se svou manželkou Melindou konference také účastní. Ve svém projevu na zahájení Gates vyzval k tomu, aby ženy na celém světě měly pravomoc chránit se před nákazou virem. Financování péče bez účinné prevence je neudržitelné, zdůraznil. „Potřebujeme prostředky, které ženám umožní se chránit,“ ať už jde o matky rodin nebo prostitutky. „Nezáleží na tom, kde žije, co je nebo co dělá, žena nikdy nesmí záviset na povolení partnera, aby chránila svůj život,“ řekl Gates.

Nadace, kterou vedou se svou manželkou, spolufinancuje například vývoj účinných vaginálních gelů i preventivních ústních pilulek.

Mezinárodní veřejné fondy sice velmi vzrostly z 1,6 miliardy dolarů v roce 2001 na loňských 8,3 miliardy. Avšak podle OSN až do roku 2010 bude zapotřebí každoročně 23 miliard dolarů na účinný boj s touto nemocí. Proto je tím cennější příklad manželů Gatesových, kteří v průběhu příštích let věnují Fondu na boj proti AIDS půl miliardy dolarů.

Na konferenci se sjelo přes 24.000 vědců, aktivistů, známých osobností, lisí s virem HIV i humanitárních pracovníků ze 132 zemí. K tématům budou patřit i ekonomické a kulturní blokády vůči terapiím a prevenci; opominut nebude ani problém osob nejvíce vystavených hrozbě nákazy: kromě žen se týká také vězňů, narkomanů či prostitutek.

„V některých zemích, kde je AIDS velmi rozšířen, vůdcové prohlásili distribuci kondomů za nemorální, neúčinnou nebo obojí…ale odepřít kondomy neznamená, že méně lidí bude provozovat sex; znamená to, že méně lidí bude provozovat sex bezpečný a že více lidí zemře,“ upozornila v této souvislosti Melinda Gatesová.

Manželé tvrdě kritizovali přístup Vatikánu k problému, který používání prezervativů zakazuje. Pokud se někdo postaví proti distribuci kondomů, je to pro něj důležitější než zachránit životy, řekla Melinda Gatesová.

Na konferenci vystoupí i známé osobnosti, jež se angažují v celosvětovém boji proti AIDS, mezi jinými například bývalý prezident USA Bill Clinton nebo herec Richard Gere.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?