V kauze nemocničních vražd se hledá viník

13. 12. 2006 8:45
přidejte názor
Autor: Redakce
Po více než týdnu od zveřejnění případu série osmi vražd v havlíčkobrodské nemocnici se dostala na povrch řada detailů, po kterých zbyly dvě hlavní otázky: Nešlo vraha Petra Zelenku zadržet dříve? Neudělal někdo chybu?...


Případ dosud stál místo ředitele nemocnice Josefa Pejchla. Jako jediná zase pochybení v kauze přiznala policie.

V neděli třetího prosince předstoupili před novináře Pejchl, primář ARO Pavel Longin, šéf východočeské policie Petr Přibyl a hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil (ODS). Při zveřejnění prvních informací působili jako sehraný tým.

„Ti lidé, co tady sedí, panem ředitelem počínaje a panem primářem konče, dělali všechno, co já jsem zatím mohl slyšet, všechno, co je v jejich silách. A právě díky té své pozornosti odhalili ten případ,“ ocenil tehdy zdravotníky Vystrčil.

„Musím říct, že spolupráce s nemocnicí a s personálem byla na mimořádně nadstandardní úrovni, a my chceme v otevřenosti v přístupu k řešení tohoto problému postupovat společně a koordinovaně,“ uvedl na stejné tiskovce Přibyl. Idyla se brzy začala rozpadat. Hledal se viník a zainteresovaní na sebe chyby začali svalovat.

Výtky vůči policii

Bývalý ředitel nemocnice Pejchl, hejtman Vystrčil, primář Longin i odstupující ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se pustili do policie. Nelíbí se jim, že se nedostatečně věnovala trestnímu oznámení podanému 16. října. Intenzivní vyšetřování začalo až 27. listopadu, pověřený policista byl totiž nemocný. Chybu už přiznal policejní prezident Vladislav Husák. Spolu s Přibylem slíbil potrestání viníků.

Výtky vůči řediteli

Největší kritice čelí Pejchl, jenž ji označil za hon na čarodějnice. Vystrčil a Julínek mu vyčítají selhání ve funkci, za což jej hejtman odvolal. Podle něj manažersky nezvládl krizovou situaci, kraj informoval pozdě a neúplně.

„Nikdy mě nenapadlo, že to neřeší s odborem zdravotnictví,“ uvedl Vystrčil v neděli v ČT. Pejchl pochybení odmítá. Hejtman prý o zneužívání heparinu věděl, kraj s ním špatně komunikoval a pak ho odepsal.

Do exředitele se pustila i policie a to kvůli trestnímu oznámení. Nemocnice jej podala po domluvě s advokátkou na neznámého pachatele, popsala v něm jen případ pacienta, který předávkování heparinem přežil. Policie tvrdí, že pokud by věděla o podezření na sérii vražd a měla informace o podezřelém, jednala by bez prodlení.

Pejchl musel mnohokrát vysvětlovat, proč váhal s podáním trestního oznámení. Informaci od Longina měl už 25. září, oznámení nemocnice odeslala 16. října. Exředitel se brání tím, že primářova zjištění ověřoval a o podezření na vraždy nevěděl.

Výtky vůči primáři

S kritiky bojuje také primář Longin, jenž vraždícího Petra Zelenku odhalil. Pejchl a Julínek mu vytýkají, že nadřízené informoval pozdě.

Exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) zas zpochybnil postup na jeho oddělení. Podle něj zkušený lékař při zvýšené krvácivosti pacientů musí počítat s tím, že na vině je předávkování heparinem, na což existuje protilék. Julínek se ale primáře jako lékaře rozhodně zastal.

Výtky vůči kraji

Rath zkritizoval i zřizovatele nemocnice. Hejtman prý měl při podezření na zneužívání heparinu poslat do nemocnice odborníky a vše prošetřit.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?