Řídící jednotka na semaforu, která přijme signál z přijíždějícího vozu záchranné služby, přepne všechny semafory na červenou, a sanitka by tak měla projíždět prázdnou křižovatkou. První test se uskutečnil ve čvrtek, testování bude pokračovat až do března.
Kolín je prvním středočeským městem, kde se systém testuje. Pokud se osvědčí, může se rozšířit i do dalších měst ve středních Čechách, řekl kolínský místostarosta Tomáš Růžička (Kolíňáci).
Pro testovací provoz vybral Kolín křižovatku ulic Legerova, Žižkova a Jaselská. Do systému semaforů byly podle Růžičky přidány řídící jednotky, které zachytávají signál, jenž vysílá modul umístěný ve vozidle záchranné služby. V reálném provozu má systém fungovat tak, že řídící jednotka zachytí signál ze sanitky ve chvíli, kdy je 400 až 600 metrů před křižovatkou. V tu chvíli systém přepne všechny semafory na červenou, čímž zastaví provoz a vyklidí křižovatku. Sanitka pak může bezpečně projet. Po projetí vozidla záchranné služby se provoz v křižovatce opět obnoví.
K testování je v současnosti používáno speciální vozidlo, do sanitek se má systém dostat v prosinci. Podle Růžičky bude v pilotním provozu křižovatka komunikovat se dvěma sanitními vozy.
„Zcela jistě se rádi zúčastníme, a to zejména s ohledem na případnou možnost rozšiřování do celého kraje v případě, že se projekt osvědčí,“ řekla k testování mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová.
Systém má být podle Růžičky v testovacím provozu až do března. „Při testování jsou přítomni zástupci vývojáře a dopravní policie. Lidé zaznamenali, že se ten provoz měnil,“ řekl Růžička.
Kdo ponese náklady na provoz systému, zatím není jasné, podle Růžičky to ale rozhodně nebude Kolín. Město na věci participuje jen propůjčením křižovatky. Podle místostarosty bude s nejvyšší pravděpodobností náklady hradit záchranná služba.
poznámka