V léčebnách leží lidé, kteří by měli být doma nebo v ústavech

9. 6. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
VZP zaplatila loni z prostředků zdravotního pojištění za péči o pacienty v léčebnách dlouhodobě nemocných a dalších zařízeních poskytujících následnou péči tři miliardy korun. Přitom jednu miliardu vydala za péči, která měla být poskytnuta ambulantně doma nebo v ústavech sociální péče....


PRAHA) - Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatila loni z prostředků zdravotního pojištění za péči o pacienty v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN) a dalších

zařízeních poskytujících následnou péči tři miliardy korun. Přitom jednu miliardu vydala za péči, která měla být poskytnuta ambulantně doma nebo v ústavech sociální péče. Uvedl to mluvčí VZP Jiří Suttner.

Pojišťovna při kontrolách v některých LDN zjistila, že polovina hospitalizací nebyla z hlediska poskytování zdravotní péče potřebná a pacienti byli hospitalizováni spíš z důvodů sociálních.

Předpisy sice umožňují i sociální hospitalizace ve zdravotnických zařízení, ale oficiálně bylo loni přiznáno jen 60 takových případů, ačkoli ve skutečnosti se jejich počet podle VZP pohyboval až v desetitisících.

Zdravotníky k tomuto jednání vedl ohled na lidi, o něž se doma nikdo nepostará, a finanční úvaha.

V případě sociální hospitalizace nemocnice totiž dostane zhruba 300 korun denně, z toho 55 korun od pacienta. Platba za ambulantní lůžko se pohybuje kolem 800 korun.

Zavedení reálného financování by podle Suttnera motivovalo kraje i občany k poskytování levnější domácí sociální péče. Podle VZP není v Česku nedostatek lůžek následné péče. Podle norem by měla existovat dvě na tisíc obyvatel, což odpovídá situaci v EU, ale ve skutečnosti se jejich počet blíží pěti.

VZP upozorňuje na to, že snaha nemocnic převádět lůžka akutní péče na ošetřovatelská lůžka sice pomáhá hospodaření nemocnic, ale není správná.

V některých regionech je třeba spíš zvýšit počet míst v ústavech sociální péče, zejména v domovech důchodců.

VZP doporučuje zavést úhradu za sociálně zdravotní lůžka v reálné výši. Platba by měla být hrazena z prostředků sociálního zabezpečení a z peněz občanů. Pokud by klient potřeboval během sociální hospitalizace zdravotní péči, pak by samozřejmě byla hrazena ze zdravotního pojištění.

Zásadní otázky financování a poskytování dlouhodobé ústavní sociální a zdravotní péče je nutné řešit na vládní úrovni, uvedl Suttner. Kraje by měly realisticky zhodnotit potřebu rozvoje kapacit domácí a ústavní sociální péče a vyčlenit na ni

odpovídající finanční prostředky.

Tyto prostředky pocházejí ze státního rozpočtu. Zdravotní pojišťovny by ušetřily za péči neoprávněně poskytovanou ve zdravotnických zařízeních a mohly by ušetřené peníze použít ve zdravotnictví.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?